Kartallı işçi önderi Kamil Kinkır’ın hayatı

Hayatı Kartal’da mücadeleyle, örgütlenmeyle geçti. Aksan’dan, İsuzu’dan, ABB’den… Sonra Gebze’den, Kocaeli’nden, hatta Bursa’dan, İzmir’den… Sol yazarı Alpaslan Savaş, ölüm yıl dönümünde DİSK/Maden-İş Sendikası, bağımsız Otomobil-İş Sendikası ve DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası’nda (BMİS) ünite temsilciliği, işyeri baş temsilciliğinden, genel başkanlığa kadar her kademede mücadele eden metal işçisi Kamil Kinkır’i hatırlattı…

İşte Savaş’ın Kamil Kinkır anısına yazdığı yazısı:

“Türkiye 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumuna gidiyordu. Yetmez ama evetçiler AKP’yi ipten almaya çalışıyor, biz AKP’ye karşı mücadeleyi yükseltiyorduk. Parti referandum için “Hayır” gazetesi çıkarmıştı. Partililer sokak sokak, ev ev bu gazeteyle referandum çalışması yapıyordu. Ev ev dolaşmıyordu belki ama onlardan biri de Kamil Kinkır’dı.

Pek de dolaşacak hali yoktu o sıralar açıkçası. Hastalığın üzerinden bir yıl geçmişti ve haftanın iki gününü tedavisi için Cerrahpaşa’da geçiriyordu. Benim diyeni bir hafta yere serecek cinsten ağırdı ilaçları. “Bu cüsseye daha hafifi ayıp olurdu zaten abi” deyip şakalaşıyorduk. Hastaneye gelirken çantasında bir o ilaçlar, bir de “Hayır gazetesi” oluyordu. Ama herkese vermiyordu. Bunda iş var diye düşündüğüne çantasından çıkarıp uzatıyor ve “buna bir bak, iyidir” diyordu. Doktor, hemşire ya da hasta, fark etmiyordu.

Sonra biraz güçten düştü. Son hafta “Oy kullanacağım sandık okulun dördüncü katındaymış Alpaslan” diye hayıflandığını hatırlıyorum. “İşçileri çağırırız senin Kartal’dan abi merak etme” demeseydim iyiydi. Kim bilebilirdi ki erken geleceklerini. Oylama gününden bir gün önce geldiler. Aksan’dan, İsuzu’dan, ABB’den… Sonra Gebze’den, Kocaeli’nden, hatta Bursa’dan, İzmir’den… Aldılar omuzlarına taşıdılar işyeri temsilcilerini, sendika başkanlarını, yoldaşlarını…

O gün böyle yolcu ettik Kamil Kinkır’ı. Ömrünü verdiği partisinin doğum gününde 10 Eylül’de gözlerini kapadı, 11 Eylül günü bir daha açmadı.

İşçi sınıfının içinde öne çıkan kadrolar vardır. Onlar yiğitlikleriyle, inançlarıyla, sınıfa olan güvenleriyle, onca zorluğa rağmen inatlarından vazgeçmemeleriyle işçi önderi sıfatını hak eder. Kamil Kinkır onlardan biriydi. Yaşamı metal işçilerinin patronlara karşı verdiği mücadeleyle geçti. Kimi zaman tezgah başında işçi, kimi zaman onları temsil eden sendika başkanı olarak… Ama hep komünist bir işçi olarak…

Ona sözümüz var. Erken ayrıldı, biz daha fazla geç kalmayacağız.

Hazırız Kamil abi. Bizi bıraktığın güne göre daha hazırız. Hayalini kurduğun dünya için sözümüzde duracağız.”

Kamil Kinkır kimdir?

Kamil Kinkır, 1955 yılında Adapazarı’nın Akyazı ilçesinde doğdu. Ailesinin taşındığı İstanbul Üsküdar’da ortaokulu bitirdikten sonra, Türk Hava Yolları yer hizmetlerinde çalışmaya başladı. 1977 yılında Kartal’da AKSAN Alüminyum fabrikasında işe başladı. AKSAN’da Türkiye Komünist Partisi ile tanışıp, Partili genç bir işçi olarak sınıf mücadelesinin ön saflarında yerini aldı. 1978 yılında yapılan sendika temsilci seçiminde Maden İş Sendikası işçi temsilcisi olarak seçilerek, sınıf mücadelesinde, patronlara, faşistlere ve karşı devrimcilere karşı militan bir öncü işçi olarak yerini aldı. Faşist 12 Eylül darbesi ile birlikte sendikal mücadele sona erse de, Kamil Kinkır mücadelesine ara vermedi, TKP saflarında sınıf mücadelesine devam etti.

1983 yılında faşist cunta sınırlı sendikalara izin verince, Maden İş Sendikası üyelerini Otomobil İş sendikasına örgütlenmeye başladı. AKSAN işçilerinin Otomobil İş sendikasına geçmesine öncülük etti. Sendikanın 1984 yılında yetkiyi almasıyla, AKSAN işyeri Baş Temsilcisi seçildi. 1986 ve 1988 yıllarında Otomobil İş sendikası Kartal Şube Başkanlığı’na aday oldu.

Kamil Kinkır, 12 Eylül sonrası yapılan ilk büyük NETAŞ grevinin başarıya ulaşması için toplumsal dayanışmayı ören aktif bir militandı. 1990 yılında Otomobil İş Sendikası Kartal Şube Sekreterliği’ne seçildi. DİSK’in faaliyetlerine yeniden izin verilince, Otomobil İş Sendikası ile DİSK Maden İş Sendikası’nın birleşmesi için aktif görev yaptı. Sendikalar 1993 yılında birleşerek DİSK/Birleşik Metal İş ismini aldı.

Kamil Kinkır BMİS Başkanı

Kamil Kinkır, 1995 yılında BMİS’in Genel Sekreterliği’ne getirildi. 1997 yılının Kasım ayında yapılan Genel Kurul’da Sendika Genel Başkanlığı’na seçildi. 1997- 2000 yılları arasında BMİS Genel Başkanlığı yapan Kinkır, kolektif ve paylaşımcı kişiliğiyle sendikada önemli izler bıraktı. Genel Başkanlıktan ayrıldıktan sonra da sendikada görev yapmaya devam etti.

Türkiye Komünist Partisi Parti Konseyi üyesi olarak, işçi örgütlenmesinde ve sendikal çalışmalarında önemli görevler aldı. En son İstanbul Anadolu yakası işçi sorumluluğu görevini üstlenmiş, aynı zamanda Yurtsever Cephe İşçi Birliği Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunmuştu.

Bazısı sendika ağası olur, bazısı sınıfına ihanet etmez devrimci işçi olarak kalır” sözünün hakkını en iyi veren kişiliklerden biri olarak Kamil Kinkır 11 Eylül 2010 tarihinde aramızdan ayrıldı.