Kartal’da aşure ve lokma dağıtıldı

İstanbul Kartal’da Kartal Cemevi’nde ve Kartal Meydanı’nda aşure ve lokma dağıtımı yapıldı. Muharrem ayı sebebiyle kardeşliğin ve birliğin simgesi olan aşure çorbası ve lokma dağıtıldı.

kartalda-asure-dagitimi

Kartal Belediyesi ile Kartal Cemevi işbirliğiyle gerçekleştirilen aşure ve lokma dağıtımına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel de aşure dağıtımında yer alarak vatandaşlara aşure ikram etti.

kartalda-asure-dagitimi

Kartal Cemevi’ndeki aşure ve lokma dağıtımından önce söz alan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, ”Amacımız 12 İmam bilincini taşıyıp, ölümsüz kılmaktır. Kerbela’da şehit düşenlerin anısını yaşatmak ve orada acı çeken insanların acılarını anlamaktır. Aşura birlik ve bütünlük simgesidir. Çünkü içerisinde birbirinden farklı tatları bozmadan, kendi tatlarıyla harmanlamak demektir. Ben’i aşıp, ‘biz’ olabilmek demektir. ‘Ben’ olmaktan sıyrılıp, ‘biz’ olmanın bilincini insanların özüne yüklemektir. Aşure insanları birleştirir.” diye konuştu.

kartalda-asure-dagitimi

“Aşure Birlik ve Beraberliğimizi Simgeliyor”

Kartal Meydanı’ndaki aşure dağıtımında konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Değerli komşularım 12 gün süren Muharrem orucunun sonuna geldik. Kartal Cemevi Vakfı ile beraber düzenlemiş olduğumuz bu aşure lokmamızda bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Akıtılan gözyaşlarının tutulan oruçların, edilen duaların kabul olmasını diliyorum. Hepimiz; komşuyuz, dostuz, kardeşiz. Farklı düşünsek bile hepimiz bir aradayız. Aşure, bizim birlik ve beraberliğimizi simgeliyor. Bu yüzden farklı düşüncelere rağmen hepimizin, dost ve kardeş olduğunu unutmadan; birliğimizi ve beraberliğimizi bozmadan, kim ne söylerse söylesin, kim ne fitne sokmaya çalışırsa çalışsın buna karşı duracak olan bizleriz. Aşure da bu birliği ve beraberliği temsil ediyor. Hepinize saygılar, sevgiler sunuyorum.” diye konuştu.

kartalda-asure-dagitimi

Aşure dağıtımına katılanlar arasında Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş’ın CHP’li Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kağan, CHP Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi de yer aldı.

kartalda-asure-dagitimi