Ataşehir Cargill önünde direniş başladı

ABD’li gıda tekeli Cargill firması tarafından işten çıkarılan işçiler, İstanbul Ataşehir’deki Cargill Genel Müdürlüğü önünde çadır kurup sabaha kadar işe iade nöbeti tuttu. Nöbete destek vermeye CHP’li Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak da katıldı.

“İŞÇİLERLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

CHP’li Tanal, Cargill işçileriyle dayanışma içerisinde olacaklarını ve çözüm konusunda çaba sarfedeceklerini söyledi. İşlerinden edilen emekçilerin işe iade davasını kazandığını, ancak Cargill firmasının üst mahkemeye itiraz ettiğini hatırlatan Tanal, dosyanın aradan uzun bir süre geçmesine rağmen sonuçlanmadığını belirterek, kimsenin işçileri mağdur etme hakkının bulunmadığını kaydetti.

ABD’li firmanın işçileri haksız bir şekilde işten çıkardığını ve yanlış bir politika izlediğini kaydeden Tanal, geçmişte TBMM’de AKP milletvekillerinin oylarıyla Cargill firmasına ayrıcalık tanıyan birtakım yasal düzenlemeler yapıldığını, bu duruma tepki gösterip itiraz ettiklerinde AK Partililerin kendilerine “Cargill istihdam sağlayacak” cevabını verdiğini aktararak, “İşte tablo ortada. Personel istihdam etmediler, tam tersine işçilerin işine son verdiler. Emekçilerimiz mağdur durumda. Lütfen Sayın Cumhurbaşkanı ve bakanlar, Cargill’de haksız bir şekilde işten çıkarılan işçilerimizin seslerini duysunlar. Cargill firmasından ‘Hani istihdam sağlayacaktınız, bu işçileri neden işten çıkardınız’ denilerek hesap sorulmalıdır. Bu insanlar kimseden bedavadan iş istemiyor. Emeklerinin karşılığını, işlerini istiyorlar” dedi.