Erdoğan: 300 bin Kobaniliyi ülkemizde yedirip giydirip içiriyoruz

- Yorumlar

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Reuters’a verdiği özel mülakatta, gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Erdoğan, “Obama telefon etti, “Kobani’ye uçaklarımızı indirmek durumundayız, oradaki insanlar zor durumda, belli yerlere mühimmat indirmemiz gerek” vesaire dedi. O günden bu güne biz 300 bin Kobaniliyi ülkemizde yedirip giydirip içiriyoruz. Nerede Amerika?” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

– Yaklaşık 1 hafta gibi bir süreç oldu. Ben tabii kendisine daha önce şu teklifi yaptım, “Biz 100’lük paket olarak S-400 alıyorsak, sizden de bir miktar Patriot alabiliriz.” “Ciddi mi diyorsun” dedi, “Evet Patriot’u alabiliriz” dedim. “Samimi misiniz?” dedi, “Samimiyiz” dedim. Amerika’ya geldiğimde etraflıca görüşebiliriz dedim. Türkiye böyle bir yapıyı da kaldırır.

– Rusya SU-35/SU-57 savaş uçakları satmayı teklif etti. Rusya bu konuda savunma sanayiine yönelik her adımda biz varız diyor.

– AB daha önce verdiği bir söz verdi. 6 milyar Avroluk bir destekti. Bunu bize milli bütçemize yapmıyor. STK’lar vasıtasıyla aracı kuruluşlara Kızılay ve AFAD’a yapıyordu, yapmaları lazımdı. Söz verdikleri süre içinde yapmadılar. Hatta daha da arttıracağız dediler. Sayın şansöyle ‘6 milyar Avro’nun üzerinde ne yapmamız gerekiyor’ dediler. Yaptığımız harcama ortada. 40 milyar dolar yaptığımız harcama var. AB, diğer ülkeler, Ege’de, Akdeniz’de botların içerisinde insan kaçakçılığı. Başta Yunanistan olmak üzere, ölen insanlar bunların bir bedeli var herhalde. Biz de diyoruz ki, o zaman bu işi madem ki kabullenmiyorsunuz, kapıları açarız, oradan nereye gideceklerse buyursunlar gitsinler.

“Bizim özellikle pipe line olarak ağırlıklı olarak Rusya”

– Bizim özellikle pipe line olarak ağırlıklı olarak Rusya. 40 civarında milyar metreküp doğalgaz alımımız var. Bunun 28 milyar metreküpünü Rusya’dan temin ediyoruz. Amerika, Cezayir, Katar’dan da almak suretiyle ihtiyacımızı gideriyoruz. Azerbaycan, Irak’tan aldıklarımız var. Halkımızı kış mevsiminde soğukta bırakacak halimiz yok. Hepsinin ihtiyacını gideriyoruz, bundan sonra da gideceğiz.

x