Üsküdar’da din öğretmeni ‘Evrim dinsizliktir’ diye bağırdı, polis liselilere müdahale etti

- Yorumlar

İstanbul Üsküdar’da bir Anadolu lisesi yakınlarında dergi dağıtan liseli gençlere, okuldan çıkan bir öğretmen ve polisler müdahale etti.

Sol Haber’de yer alan iddiaya göre, Burhan Felek Anadolu Lisesi’nden bir hışımla çıkan din öğretmeni, Doğancılar Parkı’nda dergi dağıtan gençlere, ‘Evrim dinsizliktir’, ‘Siz bu çocukların beyinlerini safsatalarla yıkıyorsunuz’ diye bağırdı.

Öğrencilerse ‘Bu mahalle bizim, biz burada derginin dağıtılmasını istiyoruz’ diyerek dergilerine sahip çıktılar. Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi önünde Türkiye Komünist Gençliği (TKG) üyesi liseli gençler, Solcu dergisinin dağıtımını yaptıkları sırada müdahale ile karşılaştı.

Lisenin yakınındaki Doğancılar Parkı’nda dergi dağıtımını yapan TKG’liler ile okulun bir grup öğrencisi sohbet ederken önce polis dergilerin kaldırılmasını talep etti. Dergileri kaldırıp sohbete devam eden gençlere parktan geçen okulun din öğretmeni olduğunu söyleyen bir kişi sözlü tacizde bulundu. Kısa bir süre sonra bağırmaya başlayan öğretmen sözleri sarf etti:

“Bu çocuklar önce Kuran-ı Kerim’i ve Hz. Muhammed’in hayatını öğrenecek”, “Bu derginin ideolojisi evrimi savunuyor, evrim dinsizliktir”, “Siz bu çocukların beyinlerini safsatalarla yıkıyorsunuz”.

Bu ifadelerden sonra evrimi bir safsata olarak gören din öğretmenini liseli öğrenciler uzaklaştırmak istedi. Oluşan kalabalığı gören polis tekrar geldi. Polis kalabalığı dağıtmaya çalışırken birkaç öğrenciye fiziksel müdahalesi olduğu iddia edildi. Öğrencilerin “Bu mahalle bizim, biz burada derginin dağıtılmasını istiyoruz” söylemleriyle ısrarı polisin gitmesini sağladı. Polisin gitmesiyle olay yatıştı. Bir süre daha sohbet eden gençler sonrasında dergilerini alarak dağıldı.

x