Erdoğan: Münbiç’in gerçek sahipleri kim; Araplar

- Yorumlar

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Reuters’a verdiği özel mülakatta, Mümbiç’in Araplar’a ait olduğunu iddia etti.

Erdoğan, “Münbiç’in gerçek sahipleri kim? Yüzde 90 ile Araplar. O toprakların gerçek sahipleri kendi topraklarına giremiyor. Biz diyoruz ki, eğer buraları işgal etmeyecekseniz lütfen sahiplerine terk edin.” dedi.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

– Şimdi mesela 20 mil talebi bizden değil sayın Trump’tan geldi. Yani 30 kilometre civarında, sayın Trump bunu açıkladı. Ne yazık ki sayın Trump’ın yanındakiler veya altındakiler buna uymadılar. Fırat’ın doğusunda da ne yazık ki Trump’ın altındaki ekipler uymadı. Obama ‘Münbiç’ten çıkacağız’ dedi. Antalya’da G-20 zirvesinde Obama çıkacağız dedi. Peki çıktı mı, çıkmadı. Sayın Trump’a da söylediğimde aynı şeyi o da söyledi, ama çıkmadılar.

Peki Münbiç’in gerçek sahipleri kim? Yüzde 90 ile Araplar. O toprakların gerçek sahipleri kendi topraklarına giremiyor. Biz diyoruz ki, eğer buraları işgal etmeyecekseniz lütfen sahiplerine terk edin. Sahiplerine verilmiyor. İkide bir Kürt, Kürt, Kürt diyorlar. Bunların oradaki Kürtlerlme samimi bir ilişkisi yok. Orada Kürt diye geçinenler aslında terör örgütünün temsilcileri.

– Sayın Obama bana bir gece telefon açtı, dedi ki Kobani’ye biz uçaklarımızı indirmek durumundayız. Oradaki insanlar şu anda zor durumda, onları Türkiye’ye almak veyahutta oradaki belli yerlere ciddi manada mühimmat indireceğiz vs. Ne yaptılar oralara silahları indirdiler. Yaklaşık 300 bin Kobaniliyi biz ülkemizde yediriyoruz, içiriyoruz, giydiriyoruz. Ülkemizde şu anda mültecilerin içerisinde Araplar, Kürtler, Ezidiler, Keldaniler var. Bütün bunların hepsine biz bakıyoruz. Biz ayırım yapmadık, ama dostlarda bize en ufak destek gelmedi.

– Şu anda Suriye’de hristiyanlarla ilgili olarak da o bölgede Süryaniler çok ciddi sıkıntı çekiyor. O Süryanilere sormak lazım, ‘size bu terör örgütleri ne yapıyorlar’. Onlara sorun, biz biliyoruz. Hepsi çok ciddi sıkıntılar çekiyor. Orada PYD-YPG zulmüyle karşı karşıyalar. Barış koridoru esastır, sınırımızda terör koridoruna izin vermeyiz, vermeyeceğiz. Bu konuda gereken adımları atacağız.

x