2019’da Adalar’da 170 fayton atı hayatını kaybetti

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı adalarda at ölümleri felaket derecesinde alarm veriyor. Özellikle Arap turistlerin sıklıkla kullandığı faytonlarda çalıştırılan 170 atın sadece bu yıl öldüğü Adalar Belediyesi tarafından tespit edildi.

Cumhuriyet’ten Emre Deveci’nin haberine göre, ölen atların büyük kısmı Aya Nikola Kilisesi önündeki belediye atölyesinin bitişiğindeki araziye gömülüyor. Ancak Tepeköy ve Yörükali bölgelerinde ölümleri kayda geçmeyen atlar kayıt dışı olarak gömülüyor. Öyle ki bazı ölü atlar da denize ya da ormana bırakılıyor.

Adalar Savunması’ndan Ömer Süvari, yılda ortalam 300 atın öldüğünü, ruam hastalığı görülünce sayının 400’e çıktığını aktardı. Atların ölümlerinde en büyük etken ise uygunsuz koşullarda kapasitelerinden fazla yük taşımaları.

Süvari’nin aktardığına göre Adalar’da at sayısı kışın 500, yazın ise 1000’den fazla. Ölümler nedeniyle adaya her yıl 400 yeni at götürülüyor. Kaymakamlık 2017’de Adalar’a yeni at sokulmasını yasaklamıştı. Taşıma da kaçak yapılıyor. Atların ortalama ömrü 20-25 yıl. Ancak faytona koşulan atlar iki-üç yıl hayatta kalabiliyor.

Adalarda veteriner bile yok

Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, dünyada metrekare başına en çok atın Adalar’da olmasına rağmen uzman veteriner, ambulans ya da hastane bulunmadığını ifade etti. Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün tek veterinerinin ise uzmanlık alanı atlar değil sokak hayvanları.

En çok at ölümünün yaz aylarında olduğunu belirten Ünal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Büyükada’da yaptırdığı ahırın kapasitesinin ise 140 atlık olduğunu, Heybeliada ve Burgazada’da ise fayton sahiplerinin kendi imkanlarıyla yaptırdığı ve kötü koşullara sahip ahırların olduğunu söyledi.