İmamoğlu, Yerebatan Sarnıcı’nda restorasyonu denetledi

- Yorumlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tarihi yarım adada devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Bir türlü restorasyonu bitmeyen Yerebatan Sarınıcı’ndaki çalışmaları denetleyen İmamoğlu, restorasyondan sorumlu şirketten takvim istedi ve çalışmaların bir an önce bitirilmesi talimatını verdi.

Yerebatan Sarnıcı çevresinde sürdürülen arkeolojik kazı alanını inceleyen İmamoğlu, ardından Yerebatan Sarnıcı’na indi. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, tarihi yapı içinde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. İBB Yapı İşleri Bilim Kurulu Başkanı Mimar İhsan Sarı, çalışmalarla ilgili İmamoğlu’na detaylı bilgiler verdi.

“Bir hafta 10 gün içerisinde bunu almak istiyoruz”

Sarnıç içerisinde İmamoğlu’nu gören vatandaşlar da İBB Başkanı ile tarihi doku içerisinde fotoğraf çektirdi. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra şantiye yönetim odasına geçti. Burada da slaytlar eşliğinde İmamoğlu’na bilgiler verildi. Bilgileri dinleyen İmamoğlu, restorasyon yetkilileri ve kurmaylarına, “Sizden takvim istiyoruz. Bir hafta 10 gün içerisinde biz, sizden bunu almak istiyoruz. Çok hızla İnsanlıkla buluşmalı burası. Çalışmalar sonunda ziyaretçi sayısı iki katına da çıkar. Biz de bir tarih belirleyip, hızlıca kapalı alanın açmak için kazmayı vurduk demeliyiz insanlara. Bunu belirlemeliyiz. Kapalı alanla ilgili hangi işlem gerekiyorsa, orada da biz bu sürece başladık diye dünyaya bunu duyurmalıyız” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, restorasyon çalışmaları süren Sultanahmet’teki Yerebatan Sarnıcı’nda, Cağaloğlu’ndaki Kitapçılar Sokağı’nda ve restorasyonu tamamlanan Edirnekapı’daki Tekfur Sarayı ile Anemas Zindanları’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “Temel hedefimiz, tümüyle İstanbul’un tarihi yarımadasını gerçekten hissedilebilmesi, dolaşılabilmesi, gezilebilmesi. Bunu yaptığımız takdirde, kazanan en başta Türkiye ve İstanbul olacak” dedi.

x