İmamoğlu: 3.5 milyar TL tasarruf ettik; israfı bitireceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’de mali disiplini sağlamaya yönelik adımlarının eleştirilmesine yanıt verdi. İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı, 3.5 milyar TL tasarruf ettik, merkezi hükumetin sırtından yük alıyoruz” dedi.

Kandilli’de Sevinç İnönü’nün ev sahipliğinde 120 kişinin katıldığı bir yemekte Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek’e konuştu.

İmamoğlu, söz konusu eleştirileri şu ifadelerle yanıtladı:

– Benim çok güvendiğim bir ekibim var. Çalışma prensiplerimi insanlar biliyor. Mesai mevhumu yoktur. Çocuklarımı görmek hakkım. Çocuklarını görmeyenlerde hata arasınlar.

– İnsanlar beni sanki 31 Mart’tan beri çalışıyormuşum gibi görüyor. İstanbul’un Gayrimenkul envanteri, mali envanter, araç ve personel envanteri yok. İstanbul’un tüm envanterini halka göstereceğiz.”

“İSRAFI GÖSTERDİK”

İmamoğlu, Yenikapı’da sergilenen araçlara yönelik eleştiriler karşısında ise şunları söyledi:

– İsraf gözler önüne serilmiş, insanların içini yakmıştır. İnsanlar israfı böyle anlamıştır. 50 milyon liralık yıllık tasarrufu beğenmeyenlere söylüyorum. Bu tasarrufla bir yıl içinde İstanbul’un çocuklarına vereceğimiz sütün bedelini çıkarmış olduk.

– Başka bir örnek, sadece tek bir kıyafet ihalesinde aynı iş elbisesi, aynı kalite, daha fazla sayıda ve geçen yılın yarısı fiyat ortaya çıktı. Başka ihalelerle de ayrıca 50 milyon liradan fazla tasarruf ettik. Hem tasarruf edip israfı bitireceğiz, hem yapanları soruşturacağız. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kaçak güreşmiyoruz. Yaptığımızı anlatıyoruz. Bu ekonomik krizde, bizim israfı engelleyerek, tasarruf ederek İstanbul bütçesine eklediğimiz her kuruştan, ilk Sayın Cumhurbaşkanı memnun olmalı.

– 10.5 milyar TL’lik bütçe açığı 75 günlük tedbirle 7 milyara indi. 3,5 milyar TL tasarruf ettik. Bunları açıklayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bırakın bunları’ demek yerine bize destek olmalı, eşlik etmeli, ‘Hep beraber hesap soralım’ demeli. Merkezi hükumetin sırtından yük alıyoruz. Bu Türkiye’de başka bir dönemi başlatıyor.