Tuzla’daki yangında zehirli gazlar yayıldı, yağmura dikkat

Chernobyl dizisini izleyenler bilir, kimyasal veya nükleer bir felakette çevreye yayılan zehirli gazlar için yağmur ve rüzgar gibi doğa olayları çok tehlikelidir. Uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Aman dikkat! Cuma günü yağması beklenen yağmurda dışarı çıkmayın. Şu sıralar pek açık alanlarda da bulunmayın. Çünkü Tuzla’daki yangında zehirli gazlar havaya karıştı.

İstanbul Tuzla’da bulunan Orhanlı Organize Sanayi Bölgesi’nde Ema Kimya Kimya Sistemleri-Huntsmann’a ait fabrikada çıkan yangın yaklaşık 6 saat sonra kısmen kontrol altına alındı. Yangında 2 kahraman itfaiye eri yaralandı.

Yangının ardından bir şirketin çalışanlarına gönderdiği yazıda, çevreye zehirli nitelikte gazlar yayıldığı ve açık alanlarda fazla bulunulmaması, ayrıca cuma günü yağması beklenen yağmurdan da kaçınılması tavsiyesinde bulunuldu.

“Dışarı çıkmak çok tehlikeli olabilir”

Söz konusu yazıda “Yangının bir kimya fabrikasında olmasından dolayı çevreye zehirli nitelikte gazlar yaydığı ve dumanların İzmit bölgesine doğru yayıldığı haberlerde belirtilmektedir. Özellikle bu bölgelerde yaşayan çalışanlarımızın açık alanlarda çok fazla bulunmamaları ve Cuma günü yağması beklenen yağmurdan kaçınmaları tavsiye edilir” denildi.

DHA’ya açıklama yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceğini belirti.