İstanbul’da sağanak uyarısı, kimyasal yağmura dikkat

İstanbul’da cuma günü sağanak yağış bekleniyor. Kamu kurumlarından da uyarı üstüne uyarı geliyor. İBB AKOM ve MGM’den sonra Valilik de bir uyarı yayınladı.

İstanbul Valiliği’nin açıklamasında, “Marmara ve Karadeniz kıyılarında sıcaklığın 2 ila 4 derece azalacağı bilgisini paylaşan MGM, İstanbul’da cuma günü gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini kaydetti. Önümüzdeki beş gün için yapılan hava durumu tahminlerinde İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini kaydeden MGM, oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı” denildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu hafta İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağış beklediğini duyurdu. Oluşabilecek ani sel, su baskını ve yıldırım tehlikesine dikkat çeken kurum, ulaşımda aksamalara karşı vatandaşların tedbirli olmasını istedi.

AKOM’dan açıklama

İBB AKOM’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM’un hava tahminlerine göre, İstanbul’da yarın sabah 09:00 gibi rüzgârın kuzeyli yönlerden kuvvetlenerek aralıklarla fırtına şeklinde (50-80 km/s) etkili olması bekleniyor.

İBB AKOM, Cuma günü akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen fırtına nedeniyle ağaç, direk, tabela devrilmesi çatı uçması gibi olaylara karşı vatandaşları uyarıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimleri, fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçti. AKOM’dan yönetilecek çalışmalarla, yaşanabilecek olumsuzluklara anında müdahale edilecek.

Deniz ulaşımındaki aksaması durumunda; İETT, Otobüs AŞ ve Metro İstanbul seferleri artırılacak.”

Kimyasal yağmura dikkat

Tuzla’da dün Deri Sanayi Sitesinde yanan fabrikadan havaya zehirli gazlar karıştı. Havaya karışan zehirli kimyasal gazların cuma günü yağmurla birlikte yağması bekleniyor. Uzmanlar vatandaşları cuma günü dışarı çıkmamaları yönünde uyarıyor.