YouTube kanal doğrulama işlemini değiştiriyor

- Yorumlar

YouTube’da doğrulanmış bir rozete sahip olmak, yaratıcılar için çok önemlidir ve hem abonelerin hem de sponsorların gözünde kanallarını doğrulamak uzun bir yoldan geçer. Rozetin doğrulanmış bir kanaldan kaldırılması, bu yaratıcının geçimi için para kazanma yeteneğini ciddi şekilde aksatabilir, ancak YouTube para kazanmayı etkileyen tartışmalı kararlar almaya yabancı değildir.

Google, “orijinalliği kanıtlamak için net bir gereksinimi olanlara” öncelik vermek için YouTube’daki kanal doğrulama biçimini değiştiriyor.

Şu anda, video paylaşım platformundaki bir kanal, 100 binden fazla aboneye sahipse doğrulama için uygundur. Bu yöntem, geçmişte YouTube’un daha küçük olduğu zamanlarda, iyi sonuç veren ancak sitenin çok popüler olduğu şu sıralarda pek iyi çalışmayan bir yöntem.

Şimdi, YouTube bir kanalın doğrulamaya uygun olup olmadığını belirlemek için, bir kanalın benzerinin olup olmadığını görmek, temsil ettiğini iddia ettiği gerçek yaratıcıya, sanatçıya, şirkete veya kamuya ait olup olmadığını görmek de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bakacağını açıkladı.

Öte yandan, değişikliklerin Ekim ayının sonlarında uygulanmaya başlanacağı ve YouTube rozetini kaybeden doğrulanmış kanallar için itiraz sürecinin açık olacağı belirtiliyor.

x