Erdoğan: Millet bahçeleri betonlaşmaya karşı çıkıştır

- Yorumlar

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen Sosyal Bilimler Kongresi’nde açıklamalarda bulundu. Şehircilik anlamında kendilerinin ‘farklı’ olduğunu belirten Erdoğan, “Binlerce yıllık medeniyet mirasının gücü sayesinde bu kayıpları kısa sürede telafi edeceğimize yürekten inanıyorum. Ülkemizde şehircilik alanında çok ciddi bir hassasiyetin gelişmesini görmekten mutluluk duyuyorum. Betonlaşmaya karşı bir çıkış, işte millet bahçeleri bir çıkış olduğu gibi bütün ailelerin, çocukların gerçekten yatıp, yuvarlanabilecekleri yerler ve onların da bir köşesinde millet kıraathaneleri olsun ki, oralara gelsinler kitaplarını okusunlar, derslerini çalışsınlar istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan daha sonra millet bahçelerine değindi. “Günümüzde bilgisi, tecrübesi, mücadelesi ile her şehrimize farklı renk ve ahenk kazandıran şahsiyetler mutlaka vardır. Moğol saldırılarından bu yana medeniyetimizin kadim şehirlerimizin sürekli saldırı altında kaldığı, tahribat gördüğü hakikattir. Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi olarak yıkıma uğramış medeniyetin öne çıkma imkanı yoktur” dedi.

‘GÖĞE DEĞİL TOPRAĞA YAKIN OLMANIN FAZİLETİNİ ANLATIYORUZ’

Sözlerinin devamında dikey değil, yatay mimari konusunda ısrarcı olduklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle noktaladı:

Göğe değil toprağa yakın olmanın faziletini anlatıyoruz. Hem dönemin izlerini koruyacak, hem de modernizmi yansıtacak şehirler kuracağız. Geleceğin dünyasında şehir kültürünü, ruhunu korumuş devletler arasında yer alacağız. Kendi hazinemizi tüm unsurlarıyla hazmedeceğiz. Elimizdeki imkanları, hedeflerimiz doğrultusunda en etkin şekilde kullanarak ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştıracağız.Tayyip Erdoğan

x