Üsküdar Belediyesi’nden atılan 150 işçi, belediye önünde eylemdeydi

AK Partili Üsküdar Belediyesi’nde 150 işçi işten çıkarıldı. Belediye binası önünde toplanan işçiler, Erdoğan’ın sözlerini anımsatarak kararı protesto etti.

İşten çıkarılan grup adına basın açıklaması okuyan Eyüp Menteş isimli emekçi, “Hırsızlık, namussuzluk gibi yüz kızartıcı bir suçumuz mu vardı da bizi işten çıkardılar, bize bir gerekçe sunsunlar. Sayın Cumhurbaşkanı bir konuşmasında işten çıkarmalar için ‘Çalışanların ekmeğiyle oynamayın’ demişti. Ben buradan seslenmek istiyorum. Cumhurbaşkanı’nın bu lafını Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen duymadı mı?” ifadelerini kullandı.

İşten çıkarılan bir diğer işçi Ümit Taylan’ın annesi Arife Taylan ise, “Biz çok mağdur durumdayız, evimiz kira, eşimin maaşı yok, bizim de bir gelirimiz yok. Evimizin geçimini oğlum sağlıyordu. Oğlumun işini geri istiyorum” dedi.

HAK-İŞ ÜYELERİ DE İŞTEN ÇIKARILDI

Cumhuriyet gazetesinden Tuğba Özen’in haberine göre, Hak-İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman 38 işçinin işine son verildiğini belirtirken, işçiler sayının daha fazla olduğunu belirtiyor. İşçiler, işlerine geri dönebilmek için oturma eylemi de dahil olmak üzere her türlü mücadeleyi deneyeceklerini ifade etti.

Belediyenin işine son verdiği işçilerden Mustafa Gül, sorgusuz sualsiz şekilde iş akdinin feshedildiğini belirterek, “Birim birim farklı yerlerden aradılar. Gerekçe sunun dedik gerekçe sunmadılar. Bizim bildiğimiz 50-60 kişi var ama bunun ilerisi de var. Son 1.5 ay içerisinde başladı işten çıkarmalar. İşten çıkarmaların büyük bir çoğunluğu temizlik işçileri, park ve bahçeler, destek hizmetleri, ulaşım. Aramızda üstün başarı ödülü alanlar var. İşten çıkarmaları neye göre yaptıklarını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.