İstanbul’da deprem çantası nasıl hazırlanır?

İstanbul’da Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem, vatandaşlara deprem gerçeğini yeniden hatırlattı. Beklenen büyük Marmara Depremi hala vatandaşları istim üstünde kalmalarına neden oluyor. Çoğu evde henüz bir deprem çantası bile yok. Vatandaşlar deprem çantasına sahip değil. Kimisi ekonomik nedenle hazırlamıyor kimisi ise içine ne koyacağını bilmiyor. Bu rehberimizde deprem çantanızda olması gerekenleri yazacağız.

17 Ağustos 1999’daki depremin ardından deprem çantası konusunda birçok yazı yazıldı. Ancak o günlerde teknoloji yeterince gelişmemişti. Yani o deprem çantaları bugüne göre güncel değil. İşte günümüze uygun en iyi deprem çantasının formülü. Bu arada deprem çantasını nerede kullanacağız diye sorarsanız, büyük ihtimalle sokaklara ve yollara yerleşmeniz gerekecektir. Çünkü tüm İstanbul’u alacak bir büyüklükte deprem toplanma alanı kalmadı ve her tarafta büyük binalar ve AVM’ler palazlanmış durumda.

Deprem çantasında neler olmalı, deprem çantası nasıl olmalı?

– Deprem çantasının fermuarlı olmalı. Çanta, çıkışa en uygun ve yakın yerde bulundurulmalı. Çantanızın içindeki malzemelerin listesini ve varsa son kullanma tarihleri kurşun kalemle üzerine yazın ve çantanın uygun bir gözüne koyun.

– Kuru yiyecekler (bisküvi, kayısı pestili, hurma gibi), meyve suyu, su gibi ana gıda maddelerini son kullanma tarihlerine dikkat ederek çantaya yerleştirin. Genelde bu tür ürünlerde 2 yıllık son kullanma tarihi olur. Son kullanma tarihinin bitmesine 6 ay kala çıkarıp yeyip yerlerine yenilerini koyabilirsiniz. Böylece israf olmaz.

– Akıllı telefonunuz için en az 5 tane 10000 mAh kapasiteli Powerbank (Taşınabilir Şarj Cihazı) Depremde telefon hatları çalışmaz, ama internet hatları çalışacağı için WhatsApp gibi uygulamalardan yakınlarınıza ulaşabilir, Twitter’dan haberleri takip edebilirsiniz.

– Toz maskesi, Düdük, El feneri, eldiven, ilk yardım çantası

– Çocuklar için; mama, çocuk bezi, biberon. Kadınlar için; hijyen kiti son kullanma tarihlerine bakılarak çantaya konmalıdır.

– Tuvalet kağıdı, peçete, dezenfektan, sıvı sabun, ıslak mendil, diş macunu ve diş fırçası.

– Eğer ben her şeye hazır olmak istiyorum derseniz, halat ip, çekiç, ufak balta, tornavida, çakı, kibrit, parfüm, ingiliz anahtarı, iğne iplik gibi çok çeşitli eşyayı koyabilirsiniz.

– Ayrıca yatak odanıza mutlaka en az 12 tane 1.5 litrelik su stoklayın.