Deprem olunca dalga size ulaşmadan bildirim veren uygulama

- Yorumlar

Depremi önceden haber veren bir akıllı telefon uygulaması henüz olmasa da, deprem olduğunda depremin oluşturduğu titreşim dalgasının size ulaşmasından saniyeler önce size haber veren bir uygulama var. Kartal24.com, uygulama mağazalarında baya bir araştırma yaptı ve o uygulamayı sizin için bulduk!

Zimzos’un eQuake adlı uygulaması sayesinde size yakın bir yerde deprem olduğu anda bildirim alıyorsunuz. Deprem size ulaşmadan arada birkaç saniye süre geçmesi gerekiyor. Böylece deprem size ulaşmadan önce sizin depremden haberiniz oluyor. Uygulama içinde simulator da var. Simulatörde yaptığımız testte, 1999’daki Marmara depremi sırasında Kartal’da oturanlar için depremi olduktan sonra Kartal’a ulaşmadan 20 saniye önce haber verdiğini, dün gerçekleşen Silivri depremini ise olduktan sonra Kartal’a ulaşmadan 28 saniye önce haber verdiğini gördük.

Tabi uygulamanın bir deprem sırasında gerçekten anında bildirim atıp atmadığını umarız bir deprem sırasında deneyimlemeyiz. Çünkü gerçekten işe yarayıp yaramadığını ancak o zaman anlayabiliriz. Uygulama iPhone’lar için AppStore‘da, Android telefonlar için de Google Play Store‘da ücretsiz olarak sunuluyor.

x