Bakan Kurum: İstanbul’da 10 bin toplanma alanımız var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul’da 10 bin toplanma alanı olduğunu söyledi. Kurum, “Toplamda 10 bin toplanma alanımız var. Bu alanlar da sürekli güncelleniyor” dedi.

Millet bahçelerinin, stadyumların ve okulların bahçelerinin de birer toplanma alanı olduğunun altını çizen Kurum, “Stadyumlarımız toplanma alanıdır. İlçelerimizde birçok kamu kuruluşu binası, okulların İstanbul’da yüzde 92’si yenilenmiş durumda. Bahçeleri bile toplanma yerleridir. İstanbul’un bu noktada herhangi bir eksikliği yoktur” dedi.

5.8 büyüklüğündeki Silivri açıklarındaki depremin ardından hasar tespit çalışmaların sürdüğünü belirten Kurum, “Toplamda 2 bin 801 ihbar yapılmış durumda. Bu ihbarlara ilişkin arkadaşlarımız tespitleri yapıyor. 213 binanın incelemesi neticesinde 20 sivil binamız ağır hasarlı, 58 sivil binamız az hasarlı” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1999 yılında 470 toplanma alanının tanımlandığını ancak şu an itibariyle bu sayının 77’ye düştüğünü belirterek, “Bunlar imar değişikliği ile ya binaya dönüşmüş ya da kamu alanına.” dedi.