iPhone 12’de çentik olmayacak

- Yorumlar

Apple’ın 2017’de piyasaya sürdüğü iPhone X’deki çentikli ekran kısa sürede popülerleşti, ancak bir söylentiye göre özelliğin sadece birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen kaldırılacağı yönünde.

iPhone X çentiği çok çeşitli tepkiler aldı. Bazıları, kullanıcılarına akıllı telefon ekranlarında daha fazla alan sağlamanın gerekli olduğunu söylerken, bazıları estetik açıdan hoş olmadığını ve çentiği gizlemeye yönelik uygulamaların ortaya çıktığını söyledi.

Konuyla ilgili duruşunuz ne olursa olsun, Apple’ın tartışmaya son vermesi ihtimali vardır. Yeni çıkmakta olan akıllı telefonlar için inceleme görevleri oluşturan Benjamin Geskin, çentiğin 2020 iPhone serisinin sadece en az bir modelinde kullanılabileceğini iddia etti.

Geskin, iPhone 12’nin prototiplerinden birinin veya cihazın ne şekilde adlandırılacağının bitirdiğinin ve çentiğin kaldırılacağını tweetledi. Apple, Face ID ve TrueDepth kamera sistemlerini, hoparlör ve mikrofon gibi diğer bileşenlerin yanı sıra akıllı telefonun çok kalabalık, dar üst çerçevesi olacak şekilde konumlandıracak.

Geskin’in tweet’i, Apple’ın ön kameranın boyutunu küçülterek iPhone’a daha fazla ekran alanı eklemek istediğini iddia eden ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından Temmuz ayında yayınlanan bir araştırma notu izliyor. Bir Credit Suisse analisti ayrıca, Apple’ın 2020 gibi erken bir zamanda çentiği kaldırma olasılığını artırdığını, ancak Face ID’nin de yolda olacağı öngörüsünde bulundu.

Kuo ayrıca Apple’ın iPhone 11 Pro Max’taki 6,5 inç OLED ekranını gelecek yıl daha büyük 6,7 inç ekranla değiştireceğine inanıyor, bu nedenle Geskin’in tweet’inde iPhone 12 Pro Max’a gönderme yapması muhtemel.

x