WhatsApp kaybolan mesajları test ediyor

- Yorumlar

Gelecekteki WhatsApp mesajları, kabul etmeyi seçerseniz, beş saniye içinde kendi kendini imha edecektir. Veya 1 saat, hangisi daha rahat hissettiriyorsa. Bu özellik şu anda yakın zamanda yapılan bir keşfe göre alfa testinde olduğundan, yeni Snapchat-tarzı özelliğin ne zaman ve hatta uygulamaya geçip geçmeyeceğini bile bilmiyoruz.

Kendi kendini imha eden mesajlara ‘kaybolan mesajlar’ denir ve WABetaInfo’nun bildirdiğine göre Android için WhatsApp beta sürümünde mevcuttur (v2.19.275). Kaybolan bir mesaj olarak işaretlenen herhangi bir mesaj, WhatsApp sohbet geçmişinden otomatik olarak silinir.

Tabii ki WhatsApp, uçtan uca şifrelemeyi destekleyen tek Facebook uygulamasıdır, bu nedenle mesajlarınız zaten güvenlidir. Ancak belirli bir zamandan sonra bazılarının kaybolmasını sağlamak, diğer birçok mesajlaşma uygulamasının desteklediği bir şeydir.

kaybolan-mesajlar-whatsapp

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, beş saniye veya 1 saat dahil olmak üzere yalnızca iki kullanım süresi seçeneği vardır. Tahminen, mesajlar alıcı tarafından okunduktan sonra kaybolacaktır, bu beş saniyelik seçeneğin tek anlamı mesaj açıldıktan sonra ekran resmi alınmadan en kısa sürede ortadan kaybolmasıdır.

Facebook’un Messenger ve Instagram’a da uçtan uca şifreleme getirmek istediğini ve anlık mesajlaşma platformlarını bir noktada birleştirmek istediğini göz önünde bulundurarak, çapraz mesajlaşma mümkün olduğunda bu uygulamaların tümünde kaybolan mesajlar özelliğini görebiliriz. Bu noktada, kendi kendini imha eden mesaj özelliğinin beta uygulamasından çıkacağı ve nihayetinde WhatsApp’in genel sürümüne geçeceği varsayımı temel alınarak düşünülen bir durum bu.

x