Google Haritalar’a gizli gezinme modu

- Yorumlar

Google Haritalar’ın Gizli modu, test etmek için uygulamanın önizleme grubuna ulaştıktan birkaç hafta sonra artık tüm kullanıcılara dağıtılıyor. Chrome ve YouTube için Gizli modda olduğu gibi, özelliği etkinleştirmek, Haritalar’ın konumlarını ve aradığınız talimatları kaydedemeyeceği veya bunları profilinizle ilişkilendiremeyeceği anlamına gelir.

Özelliği etkinleştirmek için, profil resminize dokunmanız ve modları değiştirmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, özelliği şu anda kullanamayabilirsiniz: Google bu ay bu özelliği Android kullanıcılarına yaymaya başlayacak. iOS’a ise “yakında geliyor”, ancak Apple’ın mobil platformu için henüz somut bir çıkış tarihi yok.

Google’dan çok sayıda gizlilik özelliği

Teknoloji devi Mayıs ayında I/O 2019’da Haritalar için Gizli mod sözü verdi, burada konum geçmişini otomatik olarak silen filtrelerin yanı sıra web ve uygulama etkinliklerini de açıkladı. Artık, otomatik silme YouTube Geçmişi’ne de geliyor. Geçmişinizi silmek için bir takvim belirleyebilirsiniz – örneğin, her üç ayda bir veya her yıl – ve YouTube otomatik olarak sizin için temizleyecektir.

Google Asistan’ın duyduğu şeyler hakkında endişe duyuyorsanız, AI sesinin yeni komutlarını kullanabilirsiniz. Yakında Asistan’ın geçmişini temizlemek için yalnızca “Hey Google, sana söylediğim şeyi sil” ya da “Hey Google, geçen hafta sana söylediğim her şeyi sil” diyerek ses komutları verebileceksin. Özellik gelecek hafta İngilizce olarak sunulacak ve gelecek ay diğer tüm dillerde yayınlanacak.

Bu güvenlik ve gizlilik odaklı özelliklere ek olarak, Google’ın Şifre Kontrolü artık Chrome’da yerleşik olarak geliyor. Bu, şifrelerinizin güvenli olup olmadığından emin olmak için uzantıyı indirmeniz gerekmediği anlamına gelir.

x