Siri, arama ve mesajlaşma tercihlerinizi öğrenecek

- Yorumlar

Apple, App Store’daki rakip servisler üzerinden kendi uygulamalarını tanıtıyor göründüğü için son birkaç yılda eleştirilere maruz kaldı. Buna karşılık, geçen ay şirket, kendi uygulamalarını daha az baskın hale getirmek ve üçüncü taraf uygulamaların görünürlüğünü artırmak için App Store arama algoritmalarını değiştirdi. Yakında daha da ileri giderek dijital asistanı Siri’yi de, hangi mesajlaşma uygulamalarını varsayılan olarak kullandığınız konusunda daha esnek hale getirecek.

Şu anda, bir iPhone kullanıcısı Siri’nin arama yapmasını veya mesaj göndermesini istediğinde, asistan varsayılan olarak Apple’ın Telefon veya Mesajlar uygulamalarını kullanmaya başlar. Skype veya WhatsApp gibi diğer servislerle görüşme yapmak mümkündür, ancak kullanıcının sesli komutlarında hangi hizmeti kullanmak istediklerini belirtmesi gerekir.

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, Siri için planlanan yeni güncellemede, varsayılan olarak Apple’ın uygulamalarından ziyade bu kişi için kullanıcının en popüler mesajlaşma uygulaması geçerli olacaktır. Örneğin, bir kullanıcı sık sık bir arkadaşıyla Mesajlar uygulaması yerine WhatsApp aracılığıyla iletişim kurarsa, Siri, o kişiye mesaj göndermesi istendiğinde, WhatsApp’ı varsayılan olarak kullanılır. Telefon görüşmesi yapmak için benzer işlevler ortaya çıkacaktır.

Apple dahil teknoloji şirketleri, uygulamalarının rekabete aykırı olup olmadığına dair artan bir denetlemelerle karşı karşıya kalırken, ABD Beyaz Saray Adalet Komitesi, Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın oluşturduğu Büyük Dörtlünün çevrimiçi rekabeti manipüle edip etmediğine dair bir tekelcilik soruşturması başlattı.

x