Erdoğdu: TÜİK açıkladığı fiyatlardan market kursun, oradan alıveriş yapalım

- Yorumlar

Enflasyonun tek hanelere düşmesi tartışılmaya devam ediyor. Elektrik, doğal gaz ve yakıta gelen astronomik zamlara rağmen 26 ay sonra enflasyonun tek haneye düşmesi vatandaşlarda tebessüm yarattı. 2018 yılının eylül ayı ile 2019’un eylül ayı arasında fiyatı düşen ürünler açıklandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile hayat pahalılığı arasındaki makasın giderek açıldığını öne sürerek, “TÜİK açıkladığı fiyatlardan bir market zinciri kursun hepimiz oradan alıveriş yapalım. Sadece akaryakıt, doğal gaz ve elektrik zamları ile bunların hayatın diğer alanlarına etkisi düşünüldüğünde, fiyat düşüşü iddialarıyla yapılan TÜFE hesaplamasının şaibeli olduğunu anlamak için konunun uzmanı olmaya gerek yok.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜİK FİYATI DÜŞENLER

TÜİK’in yaptığı hesaba göre tavuk eti, sucuk, sosis, tereyağı, leblebi gibi ürünlerin fiyatında düşüşler gözlendi. TÜİK verilerine göre, benzinin fiyatı son 1 senede neredeyse hiç değişmedi, sadece yüze 0,2 bir artış yaşandı. Domates yüzde 31,2, kuru soğanın yüzde 26,2 fiyatları düştü. Yine yumurtanın fiyatı da yüzde 31,4 geriledi. Patatesteki düşüş ise yüzde 13.

TÜİK FİYATI ARTANLAR

TÜİK hesabında bazı ürünlerin ise fiyatının arttığına yer verildi. Sigara fiyatı yüzde 44,1, doğal gaz fiyatı yüzde 33,4, şarap yüzde 29,6, bira yüzde 28,5, tüp gaz yüzde 6.5, ve rakı yüzde 25,2 artışa sahip.

x