İstanbul’da bu geceye dikkat, 2.dalga geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM tarafından İstanbul için gök gürültülü, şiddetli yağmur ve fırtına uyarısı yapıldı. Gece 02:00’den itibaren Beşiktaş, Beykoz, Üsküdar, Sarıyer, Beyoğlu, Kadıköy, Tuzla, Kartal, Maltepe, Ümraniye, Sultanbeyli, Şile, Kağıthane, Bayrampaşa, Güngören, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Çatalca’da da kendini hissettiren şiddetli yağmur ve rüzgar, bu gece (5 Ekim’i 6 Ekim’e bağlayan gece) 2.dalga ile geliyor.

Bu gece de yine dün gece olduğu gibi yağışlar ve fırtınanın kent yaşamını olumsuz etkilemesi bekleniyor. The Weather Channel’ın hava durumu tahminlerine göre gece 03:00 ile sabah 09:00 arasında etkili olması beklenen yağmur yağışının fırtına ile birleşmesi bekleniyor.

Ani yağmurlarla yaşanacak olan su baskını, sel, toprak kayması ve doğal felaketlere karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, gece boyunca yaşanan olaylara İBB İtfaiyesi, İSKİ ve Yol Bakım Ekipleriyle anında müdahale edecek.

İstanbul için bu gece 2.dalga uyarısı

Dün gece Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece gibi şehrin batı metrekareye ortalama 10 ila 35 kg arasında yağış düştü. En yoğun yağış Beylikdüzü Haramidere ve Güngören Davutpaşa bölgelerinde görüldü. Çok kısa bir zaman diliminde metrekareye ortalama 10 – 12 kg yağmur kaydedildi.

Yağışla birlikte kuzeyli yönlerden (Karayel-Poyraz) kuvvetlenen rüzgâr nedeni ile dün 30 °C’ler civarında seyreden hava sıcaklıkları 8-10°C azalarak mevsim normallerine geriledi. Öğle saatlerinden itibaren mola veren yağmurun gece saatlerinden itibaren yeniden etkili olması bekleniyor.

Pazar günü de sürmesi beklenen yağışlı havanın 7 Ekim Pazartesi gününden itibaren kenti terk edeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıkları önümüzdeki hafta boyunca gece 14-16 gündüz 19-23 °C civarında olacak.