SGK’dan vatandaşlara GSS prim borcu SMS’i

- Yorumlar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için SMS gönderiyor. SGK’nın gönderdiği SMS’lerde borç miktarının yanı sıra, “Ödenmeyen prim borçları için kurumumuzun yasal takip hakkı saklıdır” ibaresi yer alıyor.

Çoğu vatandaşın kullanmadığı hizmet için para ödemek istememesi nedeniyle ödemediği GSS borçları için SGK, SMS yoluyla tahsilata teşvikte bulunuyor. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Genel Sağlık Sigortası’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 70 TL, Suriyelilere ise ücretsiz olmasına sert tepki gösterdi. Türkkan, “Bizim suçumuz Suriyeli olmamak mı? Bizim suçumuz Türk olmak mı?” dedi.

Borcunun olduğundan habersiz olan vatandaşlar ise kısa süreli şaşkınlık yaşasa da mevzuata aykırı şekilde oluşan borçlanmalara itiraz hakkına sahipler. Aktif olarak çalışan vatandaşlara borç yazılmazken, işsiz veya 25 yaşın altında olmasına rağmen öğrenci belgesini her yıl ibraz etmeyen öğrencilere borç yazılıyor. Ayrıca EYT’liler de GSS prim borcundan nasibini alıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yeni bir düzenleme yapılmazsa, arzu edenlerin Genel Sağlık Sigortası primlerini biz ödeyeceğiz. Belediye olarak biz buna hazırız.” dedi.

GSS prim borçları için şimdiye kadar hiçbir zaman Vergi Daireleri harekete geçirilmedi. Vatandaşları zorunlu ödemeye iten tek neden, hasta olduklarında hastaneden hizmet alabilmek için ödemek zorunda olmaları. CHP, AK Parti’nin yerine iktidara gelirse, Aile Sigortası kapsamındakilerin GSS primlerini Hazine’den karşılayarak prim borçlarını sileceklerini açıkladı. Vatan Partisi de GSS borçlarının tamamen iptal edileceğini duyuran bir diğer parti.

SGK prim borcunuzu öğrenmek isterseniz Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama sayfası üzerinden E-devlet’e erişerek sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

x