Kılıçdaroğlu: Damat ‘Vergiyi tabana yayacağız’ demiş, taban vergi ödemekten mahvoldu

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Bolu Abant’ta düzenlediği CHP 27. Dönem 2. Çalaşma ve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında konuştu.

“Damat bir şey söylemiş: ‘Vergiyi tabana yayacağız.’ Taban vergiyi ödemekten mahvoldu.” diyen Kılıçdaroğlu, “İşçi, çiftçi, emekli, işsiz, sanayici memnun değil. Köşeyi dönenler, cebini dolduranlar memnun değil. Sürekli büyüyorlar. Kavgaları da ihaleyi kimalacak. İşçilerin yasal hakkını teslim etmeyen iktidar İstanbul Finans Merkezi batmasın diye 1 milyar 670 milyon lira para verdi.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“GÜNLÜK 50 MİLYON DOLAR FAİZ ÖDÜYORUZ”

– AK Partili ve Ülkücü kardeşlerime seslenmek isterim: Oy veriyorsunuz ya da destek veriyorsunuz. Son 17 yılda Londra’daki bir avuç tefeciye ödediğimiz faiz 170 milyar dolar. Cumhuriyet tarihinde hangi hükumet 170 milyar dolar faiz ödedi? Milliyetçi arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Bu mudur milliyetçilik? Halkı sömürmek budur.

– Kimin için Londra’daki bir avuç tefeci için. Ocak’tan Ağustos ayına kadar günlük ödediğimiz faiz 50 milyon dolar, saat başına 2 milyon 73 bin 644 dolar.

– Sorum şu? Memleketi bu hale getirdi. Kim yönetiyor bu memleketi. Borçlanma Genel Müdürlüğü’nü hangi gerekçe ile kurdunuz? 17 yıldır ülkeyi yönetenler kimin için çalışıyorlar?

“Erdoğan, BOP’un eş başkanlığını yapmaya devam ediyor”

– Yine AK Partili ve Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Vicdanınız, adalet duygunuz buna el veriyor mu? İşçiden, hakkını arayan, adaletini arayan insandan mı bir avuç kişiden mi yanasınız? Her yerde dile getireceğiz.

– Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyorsan, iç savaş bir an önce bitsin istiyorsan Şam yönetimi ile konuşacaksın. Konuşmam, bildiğimi okurum. Sen bildiğini okumuyorsun ki birileri sana dikte ettiriyor onları konuşuyorsun.

– Erdoğan, BOP’un eş başkanlığını yapmaya devam ediyor. Bakmayın öyle kızıyor, bağırıyor çağırıyor. ‘İç politikada bunu yapacağım dışarıda istediğinizi yapabilirsiniz.’ Geldiği nokta bu.

x