Kartal’da 3 mahallenin meydan ismi beklentisi

- Yorumlar

İstanbul Kartal’da yapımı bir süre önce başlayan meydan projesi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından göreve gelen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel tarafından hızlandırarak bitme noktasına getirildi. Muhteşem proje ile Cevizli, Orhantepe ve Atalar Mahallelerine muazzam bir yeşil alan ve park sunulacak. Ancak bu 3 mahalledeki ortak gündem, meydanın isminin ne olacağı.

Meydana ilk olarak eski belediye başkanı Altınok Öz tarafından bir bitki olan “ceviz” ismi verildi. Öz, Cevizli’nin isminin “ceviz” bitkisinden geldiğini iddia ederek meydana “ceviz” adını koyduğunu söyledi. İsim, 31 Mart yerel seçimlerinden ardından Cevizli olarak değiştirildi.

Son olarak AK Partili Meclis Üyesi Abübekir Dağ, Kartal Belediyesi Ekim ayı meclis oturumunda meydanın adının Orhantepe olması yönünde istekte bulundu. Orhantepeli olduğunu söyleyen Dağ, meydanın adının Cevizli olmasından ötürü Orhantepelilerin çok büyük hüzün yaşadıklarını ifade etti. Konuyla ilgili son sözü Belediye Başkanı Gökhan Yüksel söyledi. Yüksel, ismin gözden geçirilebileceğini belirtti.

Peki meydanın ismi ne olacak? Kartal 24’ün hazırladığı haritada, meydanın Orhantepe, Cevizli ve Atalar’ın tam ortasında olduğu görülüyor. Yani meydanla her 3 mahallenin de sınırı mevcut. Ancak bölge olarak Cevizli daha eski ve kapsayıcı bir isim olduğu için daha çok kabul görebilir. Örneğin Gümüşpınar’ın Soğanlık’ta olduğu gerçeği gibi; Orhantepe de aslında Cevizli’dedir. Başka bir örnek de, Cevizli Tekel arazisinin şu anda Orhantepe sınırlarında kalması. Ancak hala orası Cevizli Tekel olarak bilinir.

x