Maltepe’de belediye işçileri eylemde

İstanbul Maltepe’de işçilerle belediye arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sorunu devam ediyor. İşçiler sabahları belediye önünde oturma eylemi yaparak haklarının verilmemesini protesto ediyor. Ancak işçileri harekete geçiren son olay belediyede çalışan bir sendika yöneticisinin işten atılması oldu.

Maltepe Belediyesi’nde işçilerin örgütlü olukları DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun işten atılmasına ve 2018 yılında imzalanan TİS’in uygulanmamasına karşı işçiler, belediye binası önünde oturma eylemi başlattı. Eyleme temizlik işleri müdürlüğünde çalışan işçiler başta olmak üzere çok sayıda işçi katıldı.

Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun, belediye yönetiminin imzalanan sözleşmeye bir yıldır hukuksuz bir şekilde uymadığını belirterek “Yıllık asgari ücret farkları üyelerimizin ücretlerine yansıtmıyor. Haftalık çalışma saatinin 45 saatten 40 saate düşürmemize rağmen bu da uygulanmıyor. Üyelerimize mobbing uygulanıyor. İstifaya zorlanıyor. Bilinçli olarak yandaş bir sendika örgütlenmek isteniyor. Buna rağmen üyelerimiz sendikamızdan vazgeçmedi, geçmeyecek. Bu baskılar yetmezmiş gibi Park ve Bahçeler Müdürlüğünde çalışan Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Alkan Okuducu sendikal faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle işten atıldı. Belediye yönetimi ile yaptığımız görüşmelerde Alkan Okuducu’nun işe alınacağı, TİS’le ilgili sorunun çözüleceği sözü verilmesine karşın bu söz tutulmadı” dedi.

Öte yandan, Maltepe Belediyesi’nden yapılan açıklamada işten atılan işçinin 17 gün boyunca mazeretsiz işe gelmediği belirtildi.