Apple, iTunes’ın fişini çekti

- Yorumlar

Apple, Mac ve MacBook için hazırladığı en son güncellemesi olan MacOS Catalina’yı yayınladı. Yeni işletim sürümünü ile beraber iPad’deki uygulamaları kullanma ve tableti bilgisayarlar için ek bir ekrana dönüştürme seçeneği de dahil olmak üzere birçok yeni özellik geliyor.

Ancak yeni güncelleme ile beraber popüler bir uygulamanın da fişi çekildi. Catalina güncellemesi ile beraber iTunes kaldırıldı. Bunun yerine, Apple, iTunes’un özelliklerini kendi ayrı uygulamalarına taşıdı. Artık ayrı bir Müzik uygulaması ve Podcast’ler ve TV için ayrı uygulama var.

Yeni güncelleme, bu yılın başlarında iOS 13 ve iPadOS’un piyasaya sürülmesiyle gelen çeşitli özellikleri de beraberinde getiriyor. Fotoğraflar en iyi görüntüleri vurgulamak için yeniden tasarlandı, hem arkadaşların hem de aygıtların yerini belirleyen yeni “Benim Bul” uygulaması Mac’e ulaştı ve Apple Arcade oyun aboneliği hizmeti Mac’in App Store’una geldi.

Apple neden iTunes’u kaldırmak zorunda kaldı?

Catalina, Apple ile geliştiricilerin iPad için uygulamalarını Mac’e getirmelerini sağlayan Catalyst adlı yeni bir araç ile tanıtıldı. Twitter gibi yeni uygulamalar, bu aracı kullanarak daha fazla yeni uygulamalar yayınlayacaklarını duyurdu.

Yeni güncelleme Sesli Kontrol adı verilen önemli bir erişilebilirlik güncellemesi de getiriyor. Bu, tüm sistemin sadece ses kullanılarak kontrol edilmesini sağlar ve Sistem Tercihleri içindeki erişilebilirlik ayarlarında bulunabilir.

Apple, nihayet geçen ay piyasaya sürülen iOS ve iPadOS ile alışılmadık derecede sorunlu bir lansman süreci atlattı. Şirket bu sürümlerden birini ertelemek zorunda kaldı ve hataları düzeltmek için bir dizi ek güncelleme yapmak zorunda kaldı.

x