İBB’den metrobüs kazaları hakkında bilgilendirme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İETT’den yapılan açıklamada, 2016 yılı ile 2019 yılları arasında yaşanan metrobüs kazası sayıları paylaşıldı. Açıklama son günlerde artan metrobüs kazası haberleri üzerine yapıldı.

Günde 7 bin metrobüs seferi yapıldığı, 220 bin kilometre yol gidildiği ve 1 milyon yolcu taşındığı belirtilen açıklamada, tüm şoförlere yılda en az bir kez Acil Durum, Yangın, Araç fiziki özellikleri, Güvenli sürüş gibi konularda eğitimler verildiği hatırlatıldı.

Metrobüste; 2016 yılında 804 kaza, 2017 yılında 640 kaza, 2018 yılında 404 kaza, 2019 yılında 189 kaza meydana geldiği belirtilirken, kazaların önüne geçilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Kazaların daha da azaltılması için araçlara erken uyarı sistemi takılmasına yönelik çalışmalar başlatan İBB, Güvenli Sürüş ve Telemetri Sistemi ile birlikte, görüntü yorumlama teknolojisi ile çalışan cihaz araca yerleştiriliyor. Bu cihaz aracılığıyla trafikteki nesneler, 80 metre mesafeden algılanarak şoför uyarılacak. Bu uyarılar hem görsel hem de sesli olarak şoföre ulaştırılacak. Aynı zamanda sürücü koltuğuna gönderilecek titreşimle de kazaların önüne geçilecek.