İstiklal’de öldürülen İTÜ’lü Halit Ayar’ın adı, durakta yaşayacak

7 Eylül akşamı İstanbul Taksim’de İstiklal Caddesi’nde durakta tramvay beklerken başı boş serseriler tarafından bıçaklanarak katledilen genç mühendis İTÜ’lü Halit Ayar’ın adı, öldürüldüğü durakta yaşayacak.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Ayar’ın annesi Hanife, babası Mehmet, kız kardeşi Melike ve olay anında yanında olan arkadaşı Sinan Nalçacı ile cinayetin işlendiği durakta bir araya geldi. İmamoğlu, aileye bir kez daha taziyelerini iletti. Baba Ayar da kendilerinden ilgisini esirgemeyen İmamoğlu’na teşekkür ederek, “Bizim yüreğimiz yandı. Başka gençler gitmesin” dedi.

tunel-halit-ayar-durakFotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İmamoğlu, kendisine eşlik eden yardımcılarına, “Simgesel bir çalışmayla Halit’in ismini buraya verelim. Gençlere bir mesaj içeriği olsun. Üniversite ile birlikte yaparsak çok iyi olur” şeklinde talimat verdi. Yapılacak çalışma sonunda Ayar’ın adı, yaşamını kaybettiği durakta yaşayacak.

Halit Ayar nasıl öldürüldü?

Beyoğlu İstiklal Caddesi Tünel tramvay durağında oturan Halit Ayar ve bir arkadaşı, durak civarındayken yanına gelen başka suçlardan yattıkları cezaevinden izinli çıktıkları tespit edilen iki kişi, gençlerden para istedi. Gençler para vermeyince saldırganlar bıçaklarına davrandı. Saldırıda Ayar göğsünden, arkadaşı ise kolundan bıçaklandı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Ayar hayatını kaybetti.