Üsküdar’da işten atılan belediye işçilerinin eylemi devam ediyor

- Yorumlar

İstanbul Üsküdar’da belediyenin işten çıkardığı işçiler Üsküdar Belediyesi önünde açıklama yaparak, “Tek suçumuz bizi kayıracak birilerinin olmaması mı? Bu kadar insan evine nasıl ekmek götürecek, çocuklarımız okullarına nasıl gidecek? Niye A haber buraya gelmiyor?” diye sordu.

23 Haziran seçimlerinin ardından temmuz ayında, Üsküdar Belediyesi’nin farklı birimlerinde çalışan 150’den fazla işçi işten atıldı. İşçiler 3. kez Üsküdar Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak işten atılmalarını protesto etti. İşçiler adına basın açıklamasını Ercan Yılmaz okudu. Aralarında daha önce çalışması takdir etmek için ödül verilmiş işçilerin olduğunu belirten Ercan Yılmaz, “Soruyoruz biz işten çıkarılacak ne yaptık? Tek suçumuz bizi kayıracak birilerinin olmaması mı? İstiyoruz ki kayırma, adaletsizlik olmasın. Belediyemiz işçilerin hakkını yemesin” dedi. Yılmaz’ın bu sözleri, belediyelerde ‘vefa’ problemini de gündeme getirdi.

HAK-İŞ BİZLERİN YANINDA OLMADI

“Bu kadar insan evine nasıl ekmek götürecek, çocuklarımız okullarına nasıl gidecek?” diye soran Yılmaz, “Evimize ekmek götüremeyen bizler işimizi geri istiyoruz. Çocuklarımıza harçlık vermek istiyoruz. Sendikamız Hak-İş ne yazık ki bu süreçte bizlerin yanında olmadı. Üsküdar Belediyesi bu yanlıştan biran önce dönsün. Bu işin çözümü onlar için çok kolay. Haksızca işten çıkarıldık, hakkımız olanı alıp işimize geri dönmek istiyoruz” diye konuştu.

Cumhuriyet’e konuşan Ümit Taylan (35), Belediye’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde 8.5 yıl boyunca çalıştığını ve 23 Ağustos’ta SGK’den gelen mesajla işten çıkarıldığını kaydederek, “Bizi de hem belediye içinde hemde partı içinde kullandılar. Afiş asma mı, kapı kapı gezme mi dersin. Bazen parti içinde çalışmalara katılmadığımda da gerekçe isteniliyordu. Yıllarca hem iş olarak hem parti olarak mücadelemizi verdik. Sonucu haksız bir şekilde işten çıkarılma oldu. İBB önündeki işçiler, 31 Mart ile 23 Haziran arasında işe alındılar. Ben 8.5 yıldır çalışıyordum. Onların yanında destekçileri var. A Haber, yalaka, yandaş medya yanlarında. Sürekli İBB’nin önündeler. Hiç bir şekilde yanımızda değiller. Mücadelemiz sürecek” açıklamasında bulundu.

x