İmamoğlu: 200 bin kişiye istihdam sağlayacağız

- Yorumlar

İstanbul’u, yeni nesil bir yerel yönetim anlayışıyla yönetme iddiasında olduğunu vurgulayan İmamoğlu, kente büyük mühendislik projelerinin perspektifinden bakmadığını, aksine şehri; insani ihtiyaç ve kavramların ışığında, 21. yüzyılın ruhuna uygun bir biçimde kavramaya çalıştığını kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da görev yapan yabancı ülke başkonsoloslarıyla, Sarıyer Yeniköy’deki Sait Halim Paşa Yalısı’nda bir araya geldi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Adil bir kent için İstanbullunun cebinden çıkan parayı azaltacağız”

– Daha seçim kampanyamdan başlayarak İstanbul’un önüne ‘adil, yaratıcı ve yeşil bir kent’ olma hedefini koydum ve bu vizyon için yetki istedim. Adil bir İstanbul’u sağlamak adına, İstanbullunun cebinden çıkan parayı mümkün olduğunca azaltacağız. İstanbullulara verilen sosyal yardımları ise artıracağız. Öncelikle, İstanbullunun gıdaya, ulaşıma, eğitime, suya harcadığı parayı azaltacağız. İstihdam geliştirici politikaları kararlılıkla uygulayacağız.

– Bir yandan da desteğe ihtiyaç duyan ailelerin çocukları için ücretsiz süt dağıtımını kademeli olarak başlattık. Bir yandan metro yatırımlarını hızlandırmak ve artırmak için kaynak bulmak üzere çalışmalar yürütürken, bir yandan da vatandaşlarımızın toplu ulaşım masraflarını azaltıcı tedbirler alıyoruz. Hafta sonları 24 saat toplu ulaşımdan yararlanmalarını sağlıyoruz.

“200 bin kişiye istihdam sağlayacağız”

– İBB’nin yeni projelerle genişleyecek hizmet ağı sayesinde 200 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Ayrıca Bölgesel İstihdam Ofisleriyle iş arayanlar ile yatırımcıyı, işvereni buluşturacağız. İşsizliği yaratan en önemli etkenlerden olan eğitim sorununa odaklanacağız.

– Her ilçede yeni gelişen ekonomilere uygun teknoloji, bilişim ve inovasyon içerikli, sertifikalı eğitimler düzenleyeceğiz. Girişimciliği destekleyeceğiz. İstanbul’da ticaret ve iş hacmini büyüteceğiz. Girişimcilere, ‘start-up’lara ofis imkanı ve finansal destek sağlayan merkezler kuracağız. İstanbul Tanıtım ve Yatırım Ajansını kurarak İstanbul’u güvenli bir şekilde yatırım yapılabilir bir merkez haline getireceğiz

“İstanbul’u dünyanın çekim merkezi yapacağız”

– Tüm dezavantajlı grupların yaşam kalitelerini iyileştireceğiz ve hayata aktif katılım imkanlarını artıracağız. Böylece bu kentte hiç kimse kendini dışlanmış, unutulmuş, haksızlığa uğramış hissetmeyecek. İstanbul’u yaratıcı bir kent yapacağız. Ben ve ekibim her renkten, her sesten İstanbullunun potansiyelini açığa çıkarmak için bir hoşgörü ortamı yaratacağız. Her türlü kültür sanat etkinliğine destek vermekle kalmayacağız, şehrimizi tüm bu konularda dünyaya açık bir çekim merkezi haline getireceğiz.

– İstanbul’u yeşil bir kent yapacağız. Bunun için İstanbul’un ormanlarını vadilere, vadileri denizlere kavuşturacağız. Kişi başına düşen aktif yeşil alanı 10 metrekareye çıkaracağız. 20 milyon metrekarelik, toplam 15 yaşam vadisi ile İstanbul’un doğal hava koridorlarını hayata döndüreceğiz. İstanbul’un kuzeyinde 70 kilometrelik yeşil kuşak ile kuzey ormanlarımıza sahip çıkacağız ve bu kenti yeşil bir kuşakla çevreleyeceğiz.

x