Türkiye’nin Suriye’de “Barış Pınarı” operasyonu karada ve havada başladı

- Yorumlar

Türkiye Cumhuriyeti, Suriye’nin kuzeyindeki PKK/PYD’nin başını çektiği SDG’ye karşı bir operasyon başlattı. PYD’yi terör örgütü PKK’nın kolu olarak tanıyan Ankara, bölgeye “barış” getirmek için “Barış Pınarı” adlı operasyonu başlattığını duyurdu. Operasyon, yalnızca SDG’yi değil, aynı zamanda PKK ve IŞİD’li teröristleri de hedef alacak.

Basında çıkan haberlere göre, Türk uçakları ve topçu bataryaları, Erdoğan’ın öğle saatlerinde yaptığı açıklamadan hemen sonra Suriye’deki hedefleri bombalamaya başladı. Çarşamba günü akşam saatlerde Türk ordusu, operasyonun kara fazını başlattığını duyurdu. Ordu birimlerinin yanı sıra ÖSO’lu militanlar da SDG pozisyonlarına saldırmaya başladı.

Türkiye, devam eden hava saldırıları sırasında Suriye sınırındaki hava sahasını kapattı. Sivil uçaklar, yeni yayınlanan NOTAM’lara göre (havacılara bildirimler), alandan uzak durmalıdır. Hava ve top saldırılarının, Suriye sınırındaki Tel Abyad ve Ras el-Ayn kentlerinin çevresini hedef aldığı bildiriliyor.

suriye-harekati-haritaHarita kaynağı: Liveuamap

Suriye devlet medyası SANA, Ras el-Ayn’ın hava sahasında çok sayıda savaş uçağı ve hava saldırısının yol açtığı bir yangından çıkan kalın siyah duman serisini gösteren görüntüleri yayınladı.

Askeri harekat, öncelikle büyük ölçüde Kürtlerden oluşan bir grup olan Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) hedefliyor gibi görünüyor. SDG, Suriye iç savaşı süresince ABD liderliğindeki koalisyonun yakın müttefiki olmuş bir grup.

SDG’ye yakın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlara göre, Suriye’deki Qamishli ve Ain Issa kasabalarının da Türk savaş uçakları tarafından hedef alındığını söyledi.

Operasyon başladığından beri operasyon karşıtı görüş bildiren ülkelerin listesi ise şöyle: Mısır, BAE, Finlandiya, Fransa, Jordan, İngiltere, Netherlands, Almanya, Avrupa Birliği, Suudi Arabistan, Filistin, Arap Birliği.

x