Volvo’nun elektrikli otomobili XC40 native Android kullanacak

Volvo, popüler modellerinden XC40 SUV’un tamamen elektrikli bir versiyonu olan ilk EV’yi Çarşamba günü tanıttı. İsveçli otomobil üreticisi, ilk elektrikli otomobilinin Google’ın yeni gömülü Android Otomotiv Yazılımı üzerine kurulu bir bilgi eğlence sistemine sahip ilk Volvo otomobil olacağını duyurdu.

Bu, yeni elektrikli XC40’ın bir Android akıllı telefona gerek kalmadan yerleşik olarak Google Asistan ve Google Haritalar gibi özelliklerle ve uygulamalarla birlikte geleceği anlamına geliyor. SUV’nin bilgi-eğlence sistemi de Google Play’in otomotiv kullanımı için onayladığı uygulamaları indirmelerine izin verecek şekilde Play Store’a erişebilecek.

Android’in derin entegrasyonu, sürücülerin ve yolcuların iklim ayarları gibi şeyleri değiştirmek için Google Asistan’ı kullanmalarına izin verecek ve Volvo’ya göre yeni özellikler eklenebilecek veya bazı bakım sorunlarını ele alabilecek güncellemeleri de sağlayacak. Ve evet, Google ve Volvo’nun sistemi insanların iPhone’larını takmalarına ve Apple CarPlay’i kullanmalarına izin verecek.

İki yıldan uzun süredir Volvo’nun Android’i otomobillerine entegre etmek için çalıştığını biliyoruz. Aslında, Google, 2018 I/O konferansında benzinle çalışan bir XC40’ta Android Auto yazılımın erken bir sürümünü tanıttı. Tüm bu eklenen işlevsellik, bir Volvo otomobilinde mevcut olanlarla karşılaştırıldığında farklı bir deneyim yaratacak olsa da, yeni bilgi-eğlence sistemi, otomobil üreticisinin mevcut Sensus yazılımını kullanan herkese tanıdık gelecektir.

Bu, Google’ın peşinde olduğu tüm bu ortaklık modelinin temel hedeflerinden biridir. Teknoloji devi, her otomobil üreticisinin kendi beğenilerine göre geliştirip markalaştığı güvenilir bir yazılım omurgası sunuyor. Volvo’nun ötesinde, Google ile General Motors ve Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance gibi büyük markalar da anlaşma imzalandı.