Kartal’da TAYAD eylemine polis müdahalesi

İstanbul Kartal’da, açlık grevindeki tutuklu Grup Yorum üyeleri ve ölüm orucundaki Mustafa Koçak için Ankara’ya gerçekleştirmek istedikleri yürüyüşe başlamak amacıyla toplanan ve basın açıklaması yapan gruba polis müdahale etti. Polis müdahalesi sonucu 6 kişi gözaltına alındı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD), çeşitli tarihlerde açlık grevine başlayan tutuklu Grup Yorum üyeleri ve Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyede öldürülmesine ilişkin soruşturmadan dolayı tutuklu bulunan ölüm orucundaki Mustafa Koçak için yapmak istedikleri “Adalet yürüyüşü” adlı eylem polis tarafından engellendi.

Kartal Meydanında basın açıklaması yapmak isteyen TAYAD’lılara polis izin vermedi. Yürüyüşe geçmek isteyen eylemcilere yapılan müdahalede 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltıların ardından yazılı bir açıklama yapan TAYAD, şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar dört duvar arasında günden güne eriyor. Gerçekten tehlikeli evrelere gelindi. Biz onların aileleri olarak tedirginiz ve evlatlarımızın talepleri yalnızca kendileri için değil. Adalet herkesin ihtiyacıdır. Bu yüzden sizler de memleketin aydın gazetecisi olarak lütfen adalet talebine ses olun.”

Grup Yorum üyelerinin durumu

Grup Yorum üyelerinden Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bahar Kurt 124, Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan İbrahim Gökçek 117, Barış Yüksel 117 ve Ali Arıcı 48 gündür, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Helin Bölek 114 gündür açlık grevinde.

Mustafa Koçak’ın durumu

Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Koçak, bir itirafçının verdiği ifadeler nedeniyle, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın adliyede öldürülmesi olayında “silah temin etme” ve “Anayasal düzeni bozmak” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı.

Bu kararı protesto eden Koçak, “Adil ve bağımsız mahkemelerde yargılanma” talebiyle 90 gün sürdürdüğü açlık grevini, 30 Eylül’de ölüm orucuna çevirdi.