CHP’de il ve ilçe kongreleri heyecanı kulisleri hareketlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il ve ilçe kongrelerine hazırlanıyor. Partide 2019 yılı son ayları ve 2020 yılının ilk ayları kongreler dönemi yaşanacak. Bu nedenle kulisler şimdiden hareketlenmeye başladı, il ve ilçelerde vatandaşların kapısı partililer tarafından çalınmaya başlandı. WhatsApp grupları hareketlendi. Gençlik kolları seçimleri bile ayrı bir heyecana sebep oluyor.

CHP’de kurultay süreci yaklaşık 8 ay sürecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında 30 Eylül’de yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında kongre takviminin başlatılması kararı alındı ve üyelik adreslerinin, adrese dayalı nüfus kayıtları esas alınarak oluşan seçmen kütük bilgilerine göre güncellenmesi işlemleri hemen başlatıldı.

İl ve ilçe kongreleri süreci başladı

MYK’da belirlenen kongre takvimine göre 14 Ekim 2019’da CHP Genel Merkezi, muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ‘Üye Çizelgeleri’ hazırlandı. 15 Ekim Salı günü ise muhtarlık esasına göre tanzim edilmiş ‘Üye Çizelgeleri’ Genel Sekreterlik tarafından CHP İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderildi. 21 Ekim Pazartesi günü ise ‘Üye Çizelgeleri’ İlçe Başkanlıklarında askıya çıkarıldı.

Üye çizelgeleri bir hafta askıda kaldıktan sonra 27 Ekim itiraz süreci sona erdi. 29 Ekim tarihlerinde ise İlçe Yönetim Kurulları üye çizelgelerine yapılan itirazları karara bağladı.

İlçe kongreleri 27 Ocak’a kadar tamamlanacak

MYK’nın belirlediği takvime göre, 8 Kasım 2019 tarihinde İlçe Kongresi Delege Seçimleri yapılmaya başladı. Kartal’da 16-17 Kasım’da gerçekleşen dele seçimleri ile beraber ilçelerde mahalle delegeleri belli oldu. İlçe Kongreleri Delege seçimleri 1 Aralık tarihinde son buldu. İtiraz sürecinin tamamlanmasının ardından 14 Aralık 2019 tarihinde ise ilçe kongreleri başlayacak. 13 günlük maratonun ardından 27 Ocak 2020 tarihinde ilçe kongreleri tamamlanacak.

İl kongreleri mart ayında tamamlanacak

3 Şubat 2020 Pazartesi günü ise İl Kongreleri resmen başlayacak. Yaklaşık 1 aylık maratonun ardından il kongreleri 2 Mart 2020 Pazartesi tamamlanacak ve itiraz süreci başlayacak. İl kongrelerinin de tamamlanmasının ardından Mart ayı içinde Parti Meclisi (PM) toplanarak 37’inci Olağan Kurultayın yapılacağı yeri ve tarihi ilan edecek. Bir aksilik yaşanmazsa Olağan Kurultayın 2020’nin Nisan ayının ikinci haftasında yapılması bekleniyor.