Beklenen deprem Kartal açıklarında, Adalar’ın güneyinde olacak

- Yorumlar

İstanbul için beklenen büyük Marmara depreminin Kartal açıklarındaki Adalar’ın güneyinde olacağı iddia edildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş “Beklediğimiz deprem Adalar’ın güneyi ve Kumburgaz’daki fay kolları üzerinde olacak” açıklamasında bulundu.

Uçarkuş, İTÜ’nün 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin 20. yılında düzenlediği uluslararası deprem sempozyumunda konuştu. Uçarkuş, “Uçarkuş, “5,8’in enerjisiyle 7.2’nin arasında 20-25 fark var oluyor.” diye de ekledi.

‘3 AY İLE 30 YIL ARASINDA YİNE FAY KIRILMASI BEKLİYORUZ’

Dünyanın hiçbir yerinde depreme ilişkin tarih verilemeyeceğini dile getiren Uçarkuş, “Kuzey Anadolu Fayı’nda 1939’dan beri 3 ay ile 30 yıl arasında bir yer kırılıyor, sonra öbür yeri kırıyor. Bizim 8 depremimiz var böyle doğudan batıya göç eden. Bu göçün son depremi 99 depremleri. 3 ay ile 30 yıl arasında yine Marmara Denizi’nin içinde diğer kısmının kırılmasını bekliyoruz. Ama bu yüzde 65’lik bir yüzdeyle verilmişti o zaman. Şimdi 20 yılı geride bıraktık, bu 20 yılın sonunda uzun zamandır deprem olmamış, bir 5,8’lik bir aktivite oldu Kumburgaz fay kol üzerinde. Dolayısıyla buna dikkat çektik. Bunların hepsini bu bilimsel çalıştayda değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

x