İBB Meclisi CHP Grubu Sözcüsü Tarık Balyalı’dan AK Parti’ye sert tepki

İBB Meclisi’nin Ekim ayı ilk oturumunda AK Partili meclis üyeleri, “ek gündem teklifi” vererek İBB’nin iştiraki İmar A.Ş’ye ait Şişli, Kağıthane, Esenler, Başakşehir, Eyüp ve Beşiktaş’taki boş durumdaki bazı parsellerin acil toplanma alanı olarak da kullanılabilmesi için gerekli imar planlarının değiştirilerek park alanına dönüştürülmesini talep etmişti. Bu kapsamda 46 bin 241 metrekarelik Levent İETT Garajı arazisi tartışmalar arasında “park” ilan edildi.

Yaşanan gelişmeyi değerlendiren İBB Meclisi CHP Grubu Sözcüsü Tarık Balyalı, “AKP samimi olarak buraların yeşil alan olmasını istemiyor. İsteseydi 4-5 sene önce bu araziyi 3 emsalle imara açmaz, Dubai Şeyhi’ne satmak için uğraşmazdı. Sadece Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olmasından sonra yetkisini kullanmasın diye siyasi amaçlı bir hamle. Usulüne uygun olarak tek tek getirin karşımıza hepsine evet diyeceğiz” şeklinde tepki gösterdi.

“Kreş, yurt, üniversite ve hastane olarak kullanılabilecek yerler”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “CHP yeşil alana karşıymış” gibi bir algı yaratılmak istendiğini belirterek, “Levent’teki İETT arazisini 3 emsal ile turizm ve ticarete açan biz değiliz AKP. Ret veren CHP. Şimdi ne değişti de AKP birden oranın yeşil alan olmasına karar verdi? 3-5 yıl önce Dubai şeyhine satmak için uğraşan AKP burayı neden yeşil alan olarak kullanmak istiyor? Çünkü 23 Haziran’da iktidar değişti. AKP, meclisteki çoğunluğunu kullanarak kendini başkanlığın yerine koymaya çalışıyor. Buralar yeşil alan olarak kullanılabilir hiç sorun yok. Ama idarenin başka tasarruf hakları da olabilir. Üniversite, kreş, yurt, sosyal konut, cami, hastane olarak kullanılabilecek yerler vardır.AKP samimi olarak buraların yeşil alan olmasını istemiyor. İsteseydi 4 – 5 sene önce buraları 3 emsalle imara açmaz, satmak için bu kadar mücadele etmezdi” diye konuştu.

Balyalı, bu durumun siyasi amaçlı bir hamle olduğunu belirterek, “Sadece Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinden sonra buralarda yetkisini kullanmasın diye siyasi amaçlı bir hamle yapılıyor. Biz bunun için ret veriyoruz. Usule uygun olarak getirin hepsine evet diyeceğiz” sözleri ile tepkisini gösterdi.