Tsunami uzmanı Yalçıner: ‘Marmara iç denizdir, tsunami yaratmaz’ diye bir şey doğru değil

- Yorumlar

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek tsunami tehlikesi konusunda uyardı. “‘Marmara iç denizdir tsunami yaratmaz’ diye bir şey doğru değil” diyen tsunami uzmanı ve UNESCO Kuzey Doğu Atlantik ve Akdeniz Tsunami Uyarı Sistemi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, “Marmara’da 7.4’ten büyük depremler küçük ya da büyük tsunami yarattı. Bu nedenle büyük İstanbul depreminde tsunami bekliyoruz.” dedi.

Korkutan tabloyu detaylı olarak açıklayan Yalçıner, “‘Doğrultu atımlı fay tsunamiyi yaratmaz’ görüşü doğru. Ama başladığı ve bittiği yerle, kıvrım yaptığı yerlerde tsunamiyi yaratır. Marmara’da da fayın kıvrım yaptığını biliyoruz. Büyükçekmece ve Yenikapı açıklarında denizaltında heyelanlar var. Boğaz’ın getirdiği çamur bölgeye yerleşmiş ve eğimli bir vaziyette duruyor. Depremde göçme ihtimali var. O göçtüğünde de tsunami meydana gelecek.” diye konuştu.

Yalçıner’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– 6.5’te de heyelan nedeniyle bir tsunami olabilir. Heyelan depremle kayarsa önemli bir tsunami olur. Kıyılar ortalama 3-6 metre yükselir. Dere yataklarından içeriye girer.

– Şehir hatları vapurları yolcu indirirken tsunami meydana gelirse can kaybı yaratır. Maltepe ve Yenikapı’daki toplanma alanları da etkilenir. Mesela kıyıya yakın metro istasyonlarına dalga gelince su basmaması lazım. Bazı istasyonların önlemi alınmıştı. Kumkapı‘daki Avrasya Tüneli’nin girişi için önlem alınması ve yükseltilmesi gerekli.

Deprem olduktan sonra deniz çekilirse hemen kaçın

– Deprem olduktan sonra kıyı bölgelerinden uzak durmak gerek. Dalgalar gelmeden önce deniz çekilir. 5 dakika geri gider. Çekilmeyi gördüğünüz anda kıyıdan uzaklara gidin, evdeyseniz de üst katlara çıkın.

– Tsunami esnasında eğer denizdeyseniz açık denize, su derinliği 50 metreyi geçen bir yere gitmeniz gerekiyor. Orada hiçbir zarar görmezsiniz. Tsunaminin zaranı sığ suda.

x