Maltepe Sahili Miting ve Etkinlik Alanında tsunami tehlikesi

Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek tsunami tehlikesine dikkat çekerek, Maltepe ve Yenikapı’daki Miting ve Etkinlik Alanlarının bundan etkileneceğini söyledi.

Tsunami uzmanı ve UNESCO Kuzey Doğu Atlantik ve Akdeniz Tsunami Uyarı Sistemi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, “Marmara’da 7.4’ten büyük depremler küçük ya da büyük tsunami yarattı. Bu nedenle büyük İstanbul depreminde tsunami bekliyoruz. Maltepe ve Yenikapı’daki toplanma alanları da etkilenir.” dedi.

Deniz çekilirse kaçın

Yalçıner, tsunami öncesinde denizin çekildiğini belirterek, çırpınan balıklara bakmak için beklenmemesi gerektiğini ve hemen uzaklaşılması gerektiğini söyledi. Yalçıner şunları söyledi:

– Deprem olduktan sonra kıyı bölgelerinden uzak durmak gerek. Dalgalar gelmeden önce deniz çekilir. 5 dakika geri gider. Çekilmeyi gördüğünüz anda kıyıdan uzaklara gidin, evdeyseniz de üst katlara çıkın.

– Tsunami esnasında eğer denizdeyseniz açık denize, su derinliği 50 metreyi geçen bir yere gitmeniz gerekiyor. Orada hiçbir zarar görmezsiniz. Tsunaminin zaranı sığ suda.