Haydarpaşa ve Sirkeci gar ihaleleri için Kartal Adliyesi’nde suç duyurusu

TCDD tarafından yapılan Haydarpaşa ve Sirkeci gar alanlarının ihalesinin iptali için Kartal Cevizli’deki Bölge İdare Mahkemesinde dava açıldı. Avukatlar, ihaleyi yapanlar hakkında da Kartal Esentepe’deki Kartal Anadolu Adalet Sarayı’nda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yüzlerce vatandaş İBB’ye destek için adliyeye geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, “İstanbul halkına ait, İstanbul için çok manevi mekanlar” dediği Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalesinden İBB İştiraklerinin elenmesi yargıya taşındı. İmamoğlu’nun herkesi bu konuda göreve çağırması üzerine harekete geçen onlarca avukat, Bölge İdare Mahkemesine başvurarak ihalenin iptalini istedi. Avukatlar daha sonra da ihaleyi gerçekleştirenler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

HAYDARPAŞA VE SİRKECİ GAR İHALELERİNDE NE OLMUŞTU?

TCDD, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl halde bulunan depo alanlarını “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” kiralamak amacıyla 4 Ekim’de aylık kira bedeli 30 bin lira olarak ihale yaptı. Dört şirketin katıldığı ihalede, finale İBB’nin iştirak şirketleri Kültür AŞ, İSBAK, Metro İstanbul ve Medya AŞ’den oluşan konsorsiyum ile Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi kaldı. İBB konsorsiyumu aylık 100 bin, Hezarfen Danışmanlık ise 300 bin TL teklif verdi. İhale komisyonu, 15 gün içinde tarafların pazarlığa çağrılacağı açıkladı. 15 günlük sürecin sonunda İhale Komisyonu, sadece Hazerfen Danışmanlık Şirketini davet ettiği pazarlık toplantısı ardından ihalenin 350 bin TL kira bedeli karşılığı bu şirkete verildiğini açıkladı. Bu sonuç, pazarlık aşamasına davet edilmeyen İBB’ye faksla iletildi.

Gelen faksın ardından açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sonuca itiraz edeceklerini söyleyerek, süreci İstanbul halkı adına sonuna dek takip edeceğini belirtti, İBB avukatlarının yapacağı itiraza İstanbullu tüm avukatların da katkı yapabileceğini söyledi.