Ulaştırma Bakanı Turhan’dan ihale açıklaması: ‘Müştereken ve müteselsilen’ ifadesine teklifte yer verilmedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Haydarpaşa ve Sirkeci gar ihalesi ile alakalı konuştu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) firmalarının istenilen şartları yerine getirmediğini söyledi.

Turhan, “Belediye’nin söz konusu firmaları, istenilen şartları gerek tek tek gerekse ortak girişim olarak yerine getirememiştir. Ayrıca açık açık şartnamede, ‘müştereken ve müteselsilen’ ifadesinin belirtilmesine rağmen teklif mektubu ekinde bu ifadeye yer verilmemiş ve değiştirilmiştir. İhale Komisyonu, yaptığı inceleme neticesinde tüm bu hususları tespit etmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinin oluşturduğu ortak girişimi ihale dışı bırakmıştır. ” dedi.

“SAYIN İMAMOĞLU’NU NEDEN RAHATSIZ ETMEKTEDİR?”

İmamoğlu’na tepki gösteren Turhan, “Öncelikle şartnamede istenilen evrakları bile hazırlamaktan aciz olan İBB yönetiminin ihaleyi almaya çalışması normal bir durum mudur? ‘Yeterliliğe sahip olmadan ihaleye girerim, daha az teklif veririm; ihaleyi de bana vermek zorundasınız’ demek zorbalık değil midir? İBB’nin elinde, bu alanların binlerce katı büyüklüğünde yerler var iken, ihaleye konu alanlarda toplum yararına, modern bir kültür- sanat alanı kurulacak olması, Sayın İmamoğlu’nu neden rahatsız etmektedir?” dedi.