Meteoroloji’den İstanbul’a ilk kar Kasım’da yağacak mı açıklaması

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), İstanbul’da ilk karın kasım ayında yağacağı dedikodusu üzerine açıklama yaparak İstanbul’da ilk kar ne zaman yağacak sorusuna verilen kasım ayı tahminini yalanladı. İstanbul’da kasım ayı sonunda kar bekleniyor iddialarının kaynağının MGM olmadığı belirtilirken, “Bir aydan fazla bir dönemi kapsayacak herhangi bir bölge için hava tahminlerinin bugünden sunulmasının bilimsel bir yaklaşım tarzı olmadığı değerlendirilmektedir.” denildi.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, “Meteoroloji Genel Müdürlüğünün mevsimlik tahminlerine göre bu kış mevsiminin İstanbul özelinde yağış bakımından mevsim normalleri civarında, hava sıcaklıklarının ise uzun yıllar ortalamalarından 0,5-1,0 derece daha sıcak geçeceği öngörülmektedir.” denildi.

Bu yıl kış mevsiminin daha sıcak geçeceği belirtilen açıklamada, “Uzun yıllar ortalamalarından daha sıcak geçmesi beklenen kış mevsiminde soğuk hava dalgalarının ve kar yağışlarının meydana gelmeyeceği anlamı çıkarılmamalıdır. ” ifadeleri kullanıldı.