Turgut Öker’e yurt dışına çıkma yasağı

Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde ifade veren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’e yurt dışına çıkma yasağı konuldu. Çifte vatandaş olan Öker, Avusturya’da omurilik tedavisini sürdürüyor.

PİRHA’nın haberine göre, mahkemeden Öker’e yurt dışına çıkma yasağı verilirken Öker’in iddianamesi henüz hazır değil. Dosyada AABK’nin 2012, 2013, 2014 yıllarındaki etkinliklerinde yaptığı konuşmalar, Gezi direnişi ve İstanbul’da yapılan 3’üncü köprüye Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi konusundaki sosyal medya paylaşımları suç unsuru olarak yer alıyor.

“BİZE BU SORUNLARI YARATANLARI TOPLUM VİCDANINDA YARGILIYORUZ”

İfade sonrası adliye önünde basın açıklamalarda bulunan AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, bu baskıların kendisini yıldıramayacağını vurguladı. Öker, “Alevi kurumlarında yöneticilik yapanlar olarak tarihsel sorumluluğumuzu yerine getirmezsek yoldan düşeriz, öğretimizin dışına çıkarız, tarih karşısında yargılanırız. Şu an burada hukuki bir yargılama var ama toplumumuzun vicdanında bize bu sorunları yaratanları yargılıyoruz” dedi.