Marmara depreminde ilk 7 dakikaya dikkat

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Ergin Ulutaş, “Marmara’da tsunami tehlikesi var. Eğer Marmara’da deprem olursa 1,5- 2 metre yüksekliğinde tsunami oluşur. En önemli nokta Marmara denizinde oluşabilecek heyelanlardır. Lokal bazda kıyılarımızda 3-6 metre civarında tsunami dalgaları görülebilir” dedi.

Tsunami olması durumunda ilk 7 dakikaya dikkat çeken Ulutaş, tsunami dalgalarının 5-7 dakika arasında bir sürede kıyıya ulaşacağını söyledi. Ulutaş, bu süre zarfında vatandaşların kıyıdan uzaklaşmasını söyledi.

Deprem sonrası dalgaların kıyıya gelmesinin süre aldığını belirten Ulutaş, “Marmara Denizi için en önemli şey şu, küçük bir deniz olduğumuz için depremden sonra tsunami dalgalarının kıyıya ulaşma süreci çok daha kısa. Örneğin Japonya’da 30-40 dakika sonra bir tsunami kıyılara ulaşıyorsa, bizde bu 5 ile 7 dakika arasında bazı yerlerde ise 10 dakika civarında oluyor. Dolayısıyla kısa bir süremiz var ve o sürede mümkün olduğu kadar önlem almamız gerekiyor.” şeklinde bitirdi.