Koton’da isyan sosyal medyaya sıçradı

- Yorumlar

Türkiye’de önde gelen giyim mağazalarından 6 bin 500 çalışanı olan Koton’da sendika üyesi olmak isteyen çok sayıda işçi işten atıldı. Koop-İş Sendikası tarafından verilen bilgiye göre, 40’a yakın sendika üyesinin yanı sıra, sendikaya üye olmayan işçiler de hiçbir gerekçe gösterilmeden çıkarıldı.

İşçilerin sendikalaşma girişimleri ve ardından toplu işten çıkarmalarla gündeme gelen Koton, İstanbul mağazalarında çalışan bir işçiyi de sosyal medyada “Kotoncalisanlari” isimli Instagram kullanıcısına ait hesabı takip ettiği ve paylaşımlarını beğendiği için tazminatsız işten attı. Twitter’da Koton’u boykot kampanyası başlatıldı.

TWITTER’DA “KOTON’U BOYKOT” ÇAĞRISI

Koton işçileri bir süredir ağır çalışma koşulları ve mobbing karşısında sendikalaşmak için uğraşıyordu. Daha önce de çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan ya da istifaya zorlanan arkadaşlarının olduğunu ifade eden Koton işçileri, işverenin sendikalaşmaya engel olmaya çalıştığına dikkat çekti. İşçiler sendikalaşma haklarına saygı gösterilmesini istiyor.

Öte yandan sosyal medya hesabı Twitter’da #KotonBoykot etiketiyle bir kampanya başlatıldı. Twitter kullanıcıları bu etiketi kullanarak yaptıkları paylaşımlarla Koton’u protesto ederek, ürünlerini almayacaklarını dile getiriyor.

x