Maltepe’de işçilerle belediye anlaşamadı

İstanbul Maltepe‘de belediyenin temizlik işçilerinin bir süredir devam eden toplu iş sözleşmesi eyleminde belediye ile işçiler masaya oturdu. Yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca, işçiler eyleme devam kararı aldı. İlçede eylemlerden dolayı toplanamayan çöpleri İBB topluyor.

Maltepe Belediyesinde toplu iş sözleşmesinin uygulanması ve işten atılan 5 işçinin geri alınması talepleriyle işçilerin iş bırakmasının ardından Maltepe Belediyesi, CHP İstanbul İl Yönetimi ve Genel-İş sendikası bir görüşme gerçekleştirdi. Dün yapılan görüşmelerde Maltepe Belediyesi, işten atılan işçileri geri almayı ve işçilere aylık 270 lira zam teklif etti. Talepleri 470 lira zam yapılması olan işçiler, belediyenin teklifini referandum yaparak değerlendirdi. Referandumdan belediyeye olumsuz yanıt çıktı.

CHP İstanbul İl Başkanlığında yapılan görüşmede Maltepe Belediyesi, “Atılan 5 işçinin geri alınması ve işçi ücretlerine aylık 270 lira (uygulanmayan TİS’te bu rakam yaklaşık 800 lira tutarındaydı) zam” teklifi yaptı. Görüşmede yapılan teklif üzerine işçiler bugün referanduma gitme kararı aldı. İşçiler, referandumda eylemin devam etmesi ve teklifin kabul edilmemesi yönünde oy kullandı. Referandum sonucunda eyleme devam kararı çıktı.