AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa etti

AK Parti’de istifalar gelmeye devam ediyor. Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Nihat Ergün ve Selim Temurci gibi isimlerin istifalarının ardından bir istifa daha geldi. AK Parti’nin mevcut İstanbul milletvekillerinden Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Yeneroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, istifa talebinin AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldiğini açıkladı. Yeneroğlu, milletvekilliğinden de istifa etmesinin istendiğini belirtti. Yeneroğlu, milletvekilliğinden istifa konusunu önümüzdeki günlerde değerlendireceğini de söyledi. Yeneroğlu, eleştirel tavırlarıyla dikkat çekiyordu.

Mustafa Yeneroğlu’nun farklı bazı açıklamaları:

– Van’daki polis şiddeti videosuna ilişkin: “Hukuksuzluğu savunandan vatansever olamaz” diyen Yeneroğlu, “Çünkü hukuksuzluk illegaliteyi meşru kılar ve böylece hukuk devletinin altını oyar” ifadelerini kullandı.

– Yeni Şafak’ın Hevin Halef haberine ilişkin: “Yerde yatan bir sivilin infaz edilmesi korkunçtur. Bunun başarılı bir operasyon olarak takdim edilmesi bir vahşettir. Birde alakasız biçimde ordumuza mal edilmesi ayrı bir rezalettir.”

– Akit’in “Beykoz’da yaşayan Yahudiler, köpekleri Müslümanlara saldırtıyor” haberine ilişkin: “Avrupa’da Müslümanların devamlı maruz kaldığı bu dile ülkemde Yahudi ve Hıristiyanların zaman zaman maruz kalması gerçekten yıkıcı. Müslüman ırkçı olamaz, Müslüman nefret tellallığı yapamaz, Müslüman yalan haber üretemez. Müslüman herşeyden önce ahlaklı ve insaflı olur!”

– 23 Haziran İBB seçimlerine ilişkin: “Ahlâkî üstünlüğü kaybettiğimiz için Istanbul’u kaybettik Samimî öz eleştiri yaparak yeniden ümit olabiliriz. Bunun için geçmişi ve mitleri bırakıp geleceğe ve gençlerin hayallerine bakmalı, rasyonalite, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı ve temel haklara odaklanmalıyız.”