Engelli hakları için daha fazla mücadele etmemiz gerekiyor

- Yorumlar

Toplumumuzun bir parçası olan azınlıkta kalan vatandaşlarımızın haklarını önemsemek sosyal sorumluluk görevimizdir. Sorunlara onların gözüyle dikkat çekmek yer vermek istedik.

Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan vatandaşlarımız için sokakta ve cadde de yaya yollarında onlara sağlanan geçiş alanlarının sürekli açık tutmak çok çok önemli. Bir çok yerde alt yapı çalışmaları tamamlanırken, insanlarımızın bizzat engel koymaları hiç yakışık kalmıyor. Bazı araç sahipleri bunu dikkate almadığı gözlenmektedir. Tekerlekli sandalyeye bağlı vatandaşların sokakta karşılaştıkları zorluklar onların dışarı çıkma hevesini kırıyor. Bizler onların yola çıkma serüvenlerini zora sokmak yerine kolaya dönüştürmek için çözümler bulmalıyız. Anlaşılan araç sahipleri bu konuda daha hassas olmalılar.

Kartal 24 kameralarına yansıyan fotoğraftaki araç Atalar’da alt geçidin olduğu yol üzerinde park halindeydi. Bu şekilde bırakılan araçların sahibi gibi duyarsız vatandaşları bilinçlendirmek esas engelleyenleri uyarmakta görevdir.

Araç sahipleri, araçlarını bırakırken arkalarına dönüp tekrar kolaçan ederken bu önemli detaylara da dikkat etmelilerdir. Unutmamalıyız ki herkes her an engelli olabilir. Bir trafik kazası veya herhangi bir nedenden engelli olmayan insanlar bir anda engelli olabilir. Hareketlerimizi empati ile yönlendirmeliyiz. Sorumlu yayıncılık ve basın meslek etikleri sebebi ile bu otoobilin plakasını karartıyoruz.

x