İstanbul’da şiddetli sağanak yağmur ve fırtına uyarısı!

İstanbul’da bugün öğleden sonra etkisini göstermeye başlayan hafif yağmur yağışının saat 18:00’dan sonra sağanak yağmura dönüşmesi ve fırtına oluşması bekleniyor.

Bugün İstanbul’da öğle saatlerinden itibaren Çatalca, Arnavutköy, Eyüp ilçelerinde kendisini gösteren yağışlar, ardından Sarıyer, Beykoz ve Boğaz çevresinde etkili oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM’un açıklalarına göre, şiddetli yağmur ve rüzgarın akşamdan itibaren şehir genelinde etkili olması bekleniyor.

Gece saatlerinde poyraz fırtınası (50-70 km/s) ile birlikte yağışın kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. İBB Ekipleri, yağış nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, göllenme, yıldırım, şmşek, kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor.

Uzmanlar, İstanbulluların da sel, su baskını ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıyor.Yağışın, yarın (Cuma) sabah saatlerinde etkisini azaltarak öğleden sonra kesileceği tahmin ediliyor.